| bogdanz04 a întrebat:

la intervale de numere reale cum stiu xe.paranteza sa pun si ce numere sa pun in paranteza

2 răspunsuri:
| 5Cx a răspuns:

Daca vrei toate numerele reale va fi (-infinit,+infinit)

| Teddy4 a răspuns:

Pai sa zicem ca vrei toate numerele reale de la 1 la 2-ai inervalul (1, 2), daca vrei toate numerele de la 1 la 2 inclusiv 1 si 2 ai intervalul [1, 2]. Daca vrei sa ai intervalul de la 1 la 2 inclusiv 1 va fi [1, 2) si daca vrei toate numerele de la 1 la 2 inclusiv 2 va fi (1, 2]. Daca vrei intervalul de la 5 la infinit ai [5,+infinit),daca vrei de la - infinit la 5 va fi (- infinit, 5]. Daca vrei toate numerele reale va fi (-infinit,+infinit). Semnul de la infinit este un 8 culcat