| Give_Up_Clau_Says_1987 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine ca sa conjug verbul "a trai" la : indicativ prezent, imperfect, perfect compus, perfect simpu, mai mult ca perfectul, viitor, viitor popular. Dau funda!+ VOT

Răspuns Câştigător
| Bianca298 a răspuns:

Indicativ prezent: eu traiesc/tu traiesti/el,ea traieste/noi traim/voi traiti/ei,ele traiesc
Imperfect: eu traiam/tu traiai/el,ea traia/noi traiam/voi traiati/ei,ele traiau
Perfect Compus: eu am trait/tu ai trait/el,ea a trait/noi am trait/voi ati trait/ei,ele au trait.
Perfect simplu: eu traii/tu traişi/el,ea trai/noi trairam/voi trairati/ei,ele traira
Mai mult ca perfect: eu traisem/ tu traisesi/ el,ea traise/noi traisem/voi traiseti/ei,ele traisera
Viitor: eu voi trai/tu vei trai/el, ea va trai/noi vom trai/voi veti trai/ei, ele vor trai
Viitor popular: eu o sa traiesc/tu o sa traiesti/el, ea o sa traiasca/noi o sa traim/voi o sa traiti/ei, ele o sa traiasca

Funda? :*

1 răspuns:
| carolina1997 a răspuns:

Indicativ prezent:traiesc
imperfect:traiau
perfect compus:au trait
mai mult ca perfectul:traira
viitorul simplu:vom trai