| mennenspeed a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a. In clasa a 9-a as dori sa merg la MATE-INFO.
Imi spuneti va rog frumos, din ce dau BAC-ul si ce oportunitati am dupa ce termin clasa a 12-a.Am auzit ca sunt 12 oportunitati. Sper sa-mi fiti de foloshappy...
Care este mai buna MATE-INFO sau STIINTE ECONOMICE?
MShappy dau funda celui care ma ajuta big grin cel mai multbig grin:X
BFT!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Cu mate-info fiind profil real poti face absolut orice facultate vrei. de la medicina la drept la politehnica la limbi, litere. absolut orice vrei. BAC-ul de la an la an se schimba, deci orice parere o sa primesti acum, cu guvernarea actuala in 3-4 ani se mai schimba de cel putin 2 ori. acum 2 ani se dadeau oralele (romana + limba), romana, mate M1 (materie grea), stiinta de profil (info, bio, chimie, fizica), stiinta la alegere (geogra, istorie, economie, logica, psihologie, etc). anul trecut au sucit ceva si nu s-a mai dat asa de greu. anul asta nu am habar dar sigur ceva tot au schimbat. singura grija la profilul ala sunt materiile mentionate in nume, pe care o sa le faci intensiv (5-6 ore pe saptamana la fiecare). cat despre stiinte economice...nu te sfatuiesc. in locul tau mai bine trag 4 ani mai greu cu mate info, decat cu stiintele economice. ai o viziune mai larga asupra viitorului, si iesi din liceu (daca e unul serios) cu un bagaj de cunostinte care o sa te ajute mai departe la facultatea pe care ti-o doresti.

2 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

Bacul il dai din matematica M1, romana si la alegere intre fizica/chimie/biologie/informatica. Iar oportunitati dupa ce termini ai cu carul. Te poti duce cam unde vrei tu fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat