| metten1 a întrebat:

sunt in clasa a 8-a urmeaza sa dau simularea considerata teza si evaluarea nationale.La subiectul 1 B de la romana ce sa cerut in ultimi ani? Ce credeti acum la simulare o sa ne dea o argumentare pe baza unui text studiat?

4 răspunsuri:
| nicoalusoby a răspuns:

Cauta pe internet subiecte si cu cat o sa faci mai multe o sa fie mai bine eu am facut vreo 120 si am luat nota 9.75, o sa gasesti acolo cum arata subiectul de examen. Bafta sa intri la liceul dorit de tine.

| Cocooos a răspuns:

Anul trecut asta ne-a dat : http://www.gandul.info/......26/galerie Dar sa stiii ca simularea e mai grea decat evaluarea nationala ca sa va sperie putin. Eu la simulare am luat 7, 50 iar la examen 9, 50, si pentru examen nu am invatat deloc:)). Asa ca nu te speria cu simularea. Bine, simularea te ajuta pentru ca stii in mare parte cum o sa fie si la examen si daca e mai grea te va stimula sa inveti mai mult. Bafta!

| Phantelul a răspuns:

Intra pe edu.ro la subiecte si o sa te lamuresti ai subiectele pe anii 2012 2011 2010 succes

| Teo999 a răspuns:

E putin probebil sa iti dea sa argumentezi ceva fara text in fata. Posibil sa primesti o opera - lirica sau epica- pe care :
1. sa argumentezi apartenenta la gen sau specie
2. sa explici titlul
3. sa argumentezi ca e opera literara
4. sa te inspiri astfel incat sa creezi tu un text