| Catalinnn66 a întrebat:

SALL TPU va rog mult dati-mi si mie un model de teza clasa a 5 a semestrul 1 dar nu cu download ca nu am cont funda+vot

2 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

Subiectul I:
Citeşte cu atenţie textul dat:

Și păsările se
-
nțeleg între
ele. D-
ta, spre pildă, auzi ciripind o rândunică, crezi că i
-
a venit, așa, un gust săfacă gălăgie, în vreme ce dânsa dă povețe puișorilor ei: „Nu ieșiți la marginea cuibului!" „Nu strigați cândnu sunt eu cu voi!" „Tst! pisica!" O vrabie ciripește pe gard
. D-
tale puțin îți pasă. Și ei, biata! i
-
a sărit inimadin loc: „Uliul!" În nopțile cu lună asculți privighetoarea, —

te încântă; ajungi să crezi că pentru tine îșirevarsă în gâlgâiri ploaia de mărgăritare. Nici nu bănuiești că
-
și plânge numai dragostea e
i
Așa, mulțumită gaiței mele, am ascultat, deunăzi, o convorbire între un măcăleandru și
-
un scatiu. Să v
-ospun.
„Cioc! cioc! cioc!" se aude de departe. Măcăleandrul zice:

E ciocănitoarea!

Ciocănitoarea, răspunse scatiul, ce
-
o fi ciocănind mereu?

Cau
tă veverița, îl desluși măcăleandrul.

Veverița? De ce?

Urâți îmi sunteți voi, scatiii, că nu știți nimic. Nu
-
i cunoști povestea? Să ți
-o spun!

Demult, m-
asculți, scatiule? începu măcăleandrul, demult tare, la
-
nceput, pe când oamenii erau puțini de
to
t, și poamele și mai puține, veverița a dat, într
-
o bună zi, peste un pom ciudat,
d
ăduse, frate, peste alun. Șiși
-
a umplut scorbura de cu toamnă. Tocmai se bucura că dăduse norocul peste dânsa, când, într
-
o bunădimineață, se zgârie la un picior într
-o co
ajă. Caută, —

coajă de alună! De unde? că ea nici nu se atinseseîncă de merindele strânse. Cercetează: un sfert de alune mâncate! S
-
a pus la pândă, să prindă pe hoț. S
-a
ghemuit în fundul scorburii, una cu copacul, și
-
a așteptat. Ce era? Ciocănitoarea, cum o vezi: sai ici, vâră
-te
colea, dă de scorbură, în scorbură de alune, și, cum e iscusită, Craț! iaca și miezul. Bun! Craț
-
craț
-
craț, s
-a
pus pe mâncat. În dimineața când o pândea veverița, a sosit tot așa zglobie, dar de
-
abia intră în scorbură, că
veve
rița se repezi. Ciocănitoarea vroi s
-
o zbughească afară, dar veverița o prinsese de coadă! Dă
-
i în sus, dă
-
i în jos, lasă coada, ca șopârla, în laba veveriței, și pe ici ți
-i drumul. Mai târziu, când i-
a venit inima la loc și
s-
a văzut fără coadă, s
-a înto
rs la veveriță să se roage de dânsa. N
-
a mai intrat în scorbura ei și, smerită, a bătut cu ciocul: Cioc! cioc! cioc! Dar veverița își mutase culcușul! De atunci mereu ciocănește la fiecarecopac, dar nici că dă de răspuns...
(Emil Gârleanu
-
CIOC! CIOC! CIOC!
)

Răspunde la următoarele cerinţe:
A.

1. Desparte în silabe cuvintele:
păsările
,
ciocănitoare
, cuibului,
precizeaza nr. de litere, nr. desunete, nr. de vocale, nr. de consoane si nr. de silabe.
6 puncte
2. Gaseste in text 3 cuvinte monosilabice, 2 cuvinte bisilabice si 1 cuvant plurisilabic.
6 puncte

3. Transcrie din textul dat trei cuvinte derivate.
6 puncte

4. Realizează familia lexicală a cuvântului:
a cânta. 6 puncte
5. Formeaza o propozitie
exclamativă, o propozitie enuntiativă, afirmativă şi o propozitie devoltată

negativă interogativă
.
6 puncte

6. Identifică în text
cinci
cuvinte din câmpul lexical al păsărilor.
6 puncte

B.
7. Trascrie un fragment care conţine monolog.
6 puncte

8. Numeşte două personaje care participă la acţiune

6 puncte

9. Redactează în maximum 5 rânduri un alt final textului dat

10 puncte

Subiectul al II-lea(20 puncte)
Scrie o compunere de 7-10 rânduri folosind trei cuvinte din textul de mai sus