| just for me a întrebat:

Sall utilizatori TPU! hai sa facem un joc.deci eu va pun 5 intrebari de cultura generala, iar primul care raspunde corect la toate 3, primeste fundita. iata intrebarile:
1)Cate animale mananca cu coada?happy
2)Cat a durat razboiul de 100 de ani?
3)Palariile de Panama se produc in Ecuador sau in Panama?
4)Dupa ce animal au fost numite Insulele Canare?
5)Peria pentru parul de camila este facuta din par de camila sau de veverita?
eu va urez succes tuturor.

Răspuns Câştigător
| Alynutza717171 a răspuns:

Toate, caci nici unul nu-si taie coada inainte de masa.
116 ani
Ecuador
caine de mare
par de veverita

20 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

1. nu stiu
2. 116 ani
3. Ecuador
4. caine, parca
5. veverita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o chestie care circula pe internet gen "stiati ca..." care avea astfel de intrebari si totodata erau si raspunsurile. Tu ai luat intrebarile de acolo si acum vrei ca noi sa iti raspundem...

| DeNyyy a răspuns:

1...nu stiu(cred ca nici una)laughing
2. 116
3.Ecuador
4.habar nu am
. veverita laughing

| cioco1tweety a răspuns:

1.toate
2. 116 ani
3.Ecuador
4.latina canis=caine. Datorita numarului mare de foci...care erau numite "caini de mare". Raspuns :foci.
5.Cred ca veveritathinking
E corect?worried

| Stefania a răspuns:

1)0

2)116

3)caine

5)Veverita

| blonda_9284 a răspuns:

1) Banuiesc ca 0
2) 116 ani
3) Ecuador
4) Dupa un caine
5) Veverita

| cucaracia a răspuns:

1.toate
2. 116
3.Au fost inventate in Ecuator dar se produc si in alte tari
4.Caine (...cred)
5.vavarita

| BєعEỉiί¡bßB •º » σƒŦ¡¢¡αℓ a răspuns:

1)niciun animallaughing

2)100 de ani

3)Panama

4)canar

5)thinking

| βÚβÚ a răspuns:

1)Cate animale mananca cu coada?
2)Cat a durat razboiul de 100 de ani?
mai mult de 100, 116 ani a durat.
3)Palariile de Panama se produc in Ecuador sau in Panama?
Ecuator

4)Dupa ce animal au fost numite Insulele Canare?
Caine, parca

5)Peria pentru parul de camila este facuta din par de camila sau de veverita?
par de veverita

| Adredemesconf a răspuns:

Bună!
1. Câte animale mănâncă cu coada?
Răspuns : Toate, căci nici unul nu-şi taie coada înainte de masă happy.
2. Cât a durat războiul de 100 ani?
Răspuns: Războiul de 100 ani a durat 116 ani.

3. Pălăriile de Panama se produc în Ecuador sau în Panama?
Răspuns: Ecuadorul produce palariile Panama.

4. După ce animal au fost numite Insulele Canare?
Răspuns : canar.

5.Peria pentru părul de camila este făcuta din păr de cămilă sau de veveriţă?
Peria pentru părul de cămilă este făcută din blană de veveriţă.

O zi frumoasă!

| Alynutza717171 a răspuns:

"deci eu va pun 5 intrebari de cultura generala, iar primul care raspunde corect la toate 3, primeste fundita" Asta e teapa? laughing

| Diamond_9930 a răspuns:

Hai sa incerc sa raspund si euwinking
1.nicun animaltongue
2. 116 ani a durat razboiul de 100 de anihappy
3.Ecuador
4. Dupa foci("caini"de mare, asa erau numite focile). Canis(latina)-caine
5. Din par de veveritatongue

| alexutu001 a răspuns:

1-0
2-100
3-Panama
4-Canar (dupa cate stiu eu canarul era pasare nu animalstraight face )
5-par de camila

| KeepCalm a răspuns:

1. Toate caci niciunul nu isi taie coada inainte de masa
2. 116 ani
3. Ecuador
4. Un caine
5. Par de veverita
( Eu va pun 5 intrebari iar primul care raspunde la toate 3 primeste funda? )

| anamariamj a răspuns:

La 1 nu ii : 1) cate au coada tongue doar nu si'o da jos cand mananca laughing?

| Fluffy a răspuns:

1) Toate pentu ca nici unul nu-si taie coada inainte de masa.
2) 116.
3)Ecuador.
4)Insulele Canare poarta numele unui caine.
5)Peria pentru parul de camila este facuta din blana de veverita.

laughing

| just for me explică:

Draga anonim, sa stii ca stiu si eu acele "stiai ca..."doar ca eu eu am citit aceste intrebari intr-o carte, iar prima am regasit-o intr-un test dintr-o mini enciclopedie. si Alynutza, da scuzatima, am scris din greseala 3.cum vedeti sunt 5 intrebariwinking va multumesc pentru raspunsuri, mai astept ssi pe altii, nu dau ink fundita

| MissG_4403 a răspuns:

1) toate, ca doar nu isi dau coada jos cand mananca si apoi o pun la loc, DAR nu mananca propriu-zis folosindu-se de coada
2)116 ani
3) au fost inventate in ecuador, dar acum se fabrica in mai multe parti ale lumii
4) au fost numite dupa caine, de la canis din latina
5) din blana de veverita

| Anileda a răspuns:

1) 0
2)116 ani
3)Ecuador
4)Caine
5)Veverita
O zi buna

| DarkTemptation a răspuns:

1) din cate stiu eu toate
2) 116 ani (1337-1453)
3) is originare din ecuador
4) numele ii dat dupa latinescul "insula canaria" care inseamna "insula cainilor"
5) din par de veveritza
eu sper ca-s bine... atata am invatat si eu la scoalalaughing