| Cristian24673fg a întrebat:

Acum trec pe clasa a IX-a și nu am fost repartizat la nici un liceu așa că m-am înscris la profesionala și aș vrea sa știu dacă din clasa a X -a pot să mă mut la liceu sau daca pot sa termin un an de profesionala și după să mă mut la liceu și să fac iar clasa a IX-a. Sau doar după doi ani de profesionala pot să mă mut la liceu? Și în ce clasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face cerere de transfer dupa cl. a IX-a, daca ai media de admitere pentru clasa de transfer, respectiv tot cl. a IX-a de liceu. Dupa clasa a X-a te poti transfera tot in cl. a X-a, daca vei avea media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si daca reusesti la examenele de diferente.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"