| Chamomile a întrebat:

Ajutati-ma please! Am de facut o problema la chimie si nicidecum nu-mi reuseste. Datele problemei sint: Calculeaza efectul termic al reactiei de formare a oxidului de aluminiu din substantele simple, daca la oxidarea aluminiului cu masa de 27g s-au degajat 838kJ de caldura

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Chamomile,hai sa vedem cum se abordeaza o astfel de problema.Masa atomica a aluminiului este 27g/mol. Expresia cheie in enunt este reactie de formare. Efectul termic care ti se cere este entalpia de formare sau caldura de formare pentru Al2O3.Entalpia de formare este entalpia de reactie la formarea unui mol de substanta din elementele sale componente.In cazul nostru Al si O2. Daca scriem ecuatia stoechiometrica a reactiei dintre Al si O2, avem: 4 Al + 3 O2 = 2 Al2O3.
Dar noi avem nevoie de ecuatia in care sa se obtina 1 mol de Al2O3.Pentru a o obtine, sa impartim cu 2 coeficientii ecuatiei de mai sus : 2 Al + 3/2 O2 = Al2O3. Aceasta este ecuatia al carui efect termic vrei sa-l calculezi. Observam ca pentru 2 moli de Al introdusi in reactie se formeaza 1 mol de Al2O3. Dar 2 moli de Al inseamna (2 x 27 )grame de Al(cu semnul "x" am reprezentat operatia de inmultire). Se cunoaste ca pentru 27 de grame de Al, caldura degajata este 838 kJ. Daca notam cu a-efectul termic pe care vrem sa-l calculam, se poate scrie atunci urmatoarea regula de trei simpla:
Daca la arderea a (2 x 27) grame Al...se degaja o caldura de a kJ
Atunci la arderea a 27 grame Al...se va degaja o caldura de 838kJ
Proportia se scrie atuncisad2 x 27) / 27 = a / 838.Simplificam 27 cu 27 si avem ca 2 /1 = a /838, adica a = 2 x 838, deci a = 1676. Asadar, efectul termic al reactiei de formare a Al2O3 este 1676 kJ, adica se degaja o caldura de 1676 kJ. In termochimie, entalpiile de formare se exprima de foarte multe ori in starea standard, adica la temperatura de 25 grade Celsius si presiunea de 1 atm.Asta este parerea mea in legatura cu problema ta. Sper ca te-am putut ajuta.

| aladinbeci a răspuns:

Pentru ca sa fie mai sugestiv si in ton cu o problema de termochimie,trebuia ca, la scrierea ecuatiei reactiei chimice, sa trec in paranteza si starea de agregare a componentilor.Cu alte cuvinte: 4 Al (s) + 3 O2 (g) = 2 Al2O3 (s) si
2 Al (s) + 3/2 O2 (g) = Al2O3 (s).
Scuze pentru aceasta scapare.

| xJuliusx a răspuns:

Aceasta intrebare este neconforma cu scopul site-ului. "intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta...". Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici )" Asa scrie la conditiile de utilizare a site-ului.