| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema grava cu matematica.
Din clasa V am pierdut foarte mult iar ani ce au urmat nu m-a interesat deloc, iar eu acum in clasa VIII nu stiu sa fac un exercițiu!
Vine evaluarea națională si ma sperie foarte rău deoarece daca nu ai 5 la ambele nu poti intra la liceu.
Ce ma sfătuiți sa fac?!
Va rog.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Iti bati parintii la cap sa te bage la meditatii
insa o sa fie nasol, pentru ca profesorul trebuie sa faca meditatie numai cu tine, cel putin pana recuperezi, daca ai de recuperat 4 ani si nu ai inceput de la inceputul anului, ca restul care fac meditatie

iar matematica e o materie pe care o inveti singur numai daca ai talent specific la matematica, si nu pare ca ai, asa ca altfel, NU recuperzi 4 ani singur, IN NICI UN CAZ

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa pui mana serios pe pix si caiet si sa te apuci de invatat matematica!
Ori sa mergi la meditatii, la scoala, sau cu un profesor, in privat.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Violleta2022):

Am timp de recuperare?
Si sunt sanse sa invat sa singur acasa matematica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Asta numai tu stii! Eu una, nu pot aprecia cat esti tu de hotarat so motivat sa inveti la matematica, lucrand masiv in fiecare zi.
Nu-i mare filozofie, dar matemtica se invata cu pixul in mana, exersand, rezolvand sute de exercitii si probleme, ca sa le intelegi si sa inveti sa le rezolvi.
Sacrificul pe care-l faci acum, iti va fi de folos toata viata!
Adica, fara telefon, fara jocuri pe computer, fara prieteni, doar scoala, acasa, teme si lucrat la matematica. In felul asta, ai sanse sa recuperzi materia pe care nu ai facut-o.