| ut11Bi a întrebat:

Am 17 ani. Parintii mei sunt stabiliti de doi ani in UK si ar vrea sa ma aduca si pe mine sa invat acolo... In Romania sunt clasa a 11-a.
Nivelul meu de engleza este unul mediu, nu vorbesc fluent. Trebuie sa mai merg si la cursuri.
Cum e acolo? Daca as pleca maine mi-as putea continua studiile acolo? Nu intentionez sa merg la facultate neaparat. Exista liceu seral sau ceva de genu asta?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista cursuri care te fac borfas vagabont (adica munca de birou pe bani putini) dar in timp cu niste modificari de legi mai urca. Cel putin un 1400 lire faci la inceput. Studiile le poti continua aici in GB si cand termini liceul cauti o meserie care iti convine, de ex un mecanic castiga 2500 lire pe luna cu experienta si baga 8h pe zi de la 8-9 dimineata pana la 5 seara cu 30 min sau 1h pauza.

| ut11Bi explică (pentru mgtow):

Momentan nu ma intereseaza castigurile, invatamantul gratuit este pana la 19 ani. am 17.
Ei daca nu ma baga in scoala la jumatatea anului sau cand ajung pe acolo, o sa fac 18 la inceperea viitorului an scolar. Habar nu am, daca m-as duce maine, maine m-ar baga la colegiu? Banuiesc ca nu..., acum idk... Si gen daca merg acum, as avea 10 clase in Romania, cati ani as mai face de liceu acolo? 1/2/3?

| mgtow a răspuns (pentru ut11Bi):

E posibil sa te bage la inaintare cu 1 an sa scapi mai devreme dar vezi cand ajungi

| mgtow a răspuns:

Cand o sa ai 5 ani in UK chiar daca esti roman poti sa ajungi politist, nu e la misto au zis la stiri ca un roman politist in Anglia e mandru de meseria lui, dar incepi cu 1700 lire pe luna si dupa vreo 10 ani sau 7 parca faci 3000 lire lunar, nu stiu daca e in ture orarul dar pentru servici merita cat de cat sa fi politai