| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 19 ani, am terminat liceul si am luat bacu in 2013, dar nu am dat la facultate pentru ca nu am stiut ce sa aleg si nu vreau sa fac o facultate doar pentru o diploma. Daca ati putea sa ma ajutati cu niste indrumari/sugestii ce as putea sa aleg.Matematica nu este punctul meu forte.Sunt atras mai mult de Limba Romana sau in general de orice nu implica matematica.

Răspuns Câştigător
| an0therkid a răspuns:

Daca iti place sa intelegi oamenii si sa comunici cu ei, intra la o facultate de psihologie

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mergi la Drept, aici nu-ti trebuie matematica si mereu va fi nevoie de avocati.

| alessia5158 a răspuns (pentru neutrino):

Neinspirat sfat i-ai dat --- ramane cu diploma "la sertar" daca n-are neamuri in bransa!

| pastru009 a răspuns (pentru alessia5158):

Nu este total adevarat. Daca este baiat norocos si destept poate gasi un mentor si mai incolo chiar si clineti cu o reclama destul de buna.

| pastru009 a răspuns (pentru pastru009):

Clienti*

| alessia5158 a răspuns (pentru pastru009):

Chiar tu ai mentionat 2 dintre conditii :"norocos si destept"! Afla ca exista si o a treia :" sa ai bani "---este o conditie "sine qua non", bransa fiind inchisa celor care nu dispun de mii de euro.

| EarsOfAFox a răspuns:

Si asa panarama esti ca ti-ai rezervat 1 an de zile sa stai pe tusa numai ca sa analizezi unde te duci mai departe?
E clar ca trebuie sa fi trecut prin tot sistemul de invatamant ca gasca prin apa, altfel nu se poate explica, doar daca de fapt ai picat Bacul si acum ne aburesti.
La varsta asta ar trebui sa ai o capacitate suficient de buna de a iti vedea drumul mai departe. Daca tu nu, macar parintii tai, colegii de la scoala care te observa ani de zile. Poate ar fi fost utile si sugestiile lor daca tu esti asa nehotarat.
Fara o diploma(fiindca de fapt asta conteaza) nu o sa ai prea multe usi deschise.
Majoritatea facultatilor se fac pentru diploma, fiindca asta-i realitatea. Nu mai visa la ce vezi prin filme, crezand ca la facultate viata de student e roz, ai n-spe revelatii, descoperi secretul nemuririi.