| TheWalker11 a întrebat:

Salut!
Am 24 ani și vreau să dau bacul(română, mate și biologie)
Ce cărți recomandați să cumpăr pentru a învăța, pe lângă meditații la mate?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Manualele si/sau carti de pregatire avizate de ministerul educatiei
https://www.edupedu.ro/......rul-exame/

| VENON a răspuns:

Pentru pregătirea examenului de Bacalaureat la română, matematică și biologie, îți recomand câteva resurse utile pentru fiecare disciplină:
1. Limba și literatura română:
„Bacalaureat Limba și literatura română – Teste și sinteze" de la Editura Paralela 45. Aceasta include teste pe modelul examenului de bac, precum și sinteze teoretice utile.
„Literatura Română pentru Bacalaureat" de Nicolae Manolescu. Oferă explicații detaliate și comentarii ale principalelor opere literare din programă. „Ghid de pregătire Bacalaureat – Limba și Literatura Română" de Corina Becherescu. Acest ghid este foarte util pentru recapitularea cronologică a materiilor.
2. Matematică:
„Matematica M1 pentru Bacalaureat" de la Editura Niculescu, pentru un ghid complet și bine structurat al materiei. „Bacalaureat Matematică – 50 de teste" de la Editura GIL, cu modele de teste și exerciții similare cu cele din examen.
Pe lângă meditații, îți mai recomand și site-uri online, precum MateBac.ro sau Eduboom.ro, care oferă explicații video și exerciții rezolvate.
3. Biologie:
„Biologie clasa a XI-a și a XII-a. Sinteze, teste și probleme rezolvate pentru Bacalaureat" de Cristian Boerescu. Această carte te ajută să recapitulezi materia și să exersezi teste. „Biologie pentru Bacalaureat" de Florin Grigore și Radu Mogos. Este un manual cuprinzător, cu explicații clare și detaliate. Poți folosi și culegeri de biologie cu teste recapitulative, cum ar fi cele de la Editura Corint. Pe lângă cărțile recomandate, este esențial să urmezi și un plan bine structurat de studiu, să faci simulări și să participi la meditații pentru matematică. Acestea te vor ajuta să te familiarizezi cu tipul de subiecte și să-ți verifici progresul. Mult succes!