| MisterKat a întrebat:

Am citit pe diverse forumuri ca cei de la specializarile realiste(mate-info, stiinte ale naturii etc) sunt nemultumiti ca dau examenul de bacalaureat la Limba si Literatura Romana la fel ca si cei de la uman(care cica fac mai multe ore de romana). Eu sunt dintr-un liceu preponderent umanist, dar avem si specilazari de mate-info. Cei de la real fac 4 ore de romana la fel ca si cei de la uman, in liceul nostru.

Acum urmeaza intrebarea: Voi ce parere aveti despre tot acest fapt?! Ati dori ca la BAC la Limba si Literatura Romana sa se faca diferentieri?

Eu sincer nu sunt de acord cu opiinile celor de la profilurile reale...
Atata timp cat traiesti in Romania, limba ta natala, materna este limba romana si mi se pare logic si de bun-simt sa o stii la perfectie, sa stii ceva notiuni despre literatura, gramatica.
O zi buna!
Daniel.

Răspuns Câştigător
| Shery a răspuns:

Dar cum esti om, ar trebui sa stii si matematica, nu? doar ai nevoie de matematica la orice. Si atunci intreb: de ce elevii de la uman nu dau bacul la matematica?!
traim in democratie, si unul dintre principiile acesteia este egalitatea... nu am vrea ca cei de la uman sa paseasca in viata reala mai putin pregatiti decat cei de la real, nu-i asa?

6 răspunsuri:
| MisterKat explică:

Intr-un fel ai dreptate. Dar sa stii ca nu suntem singurii care nu dam la bac matematica, mai sunt cei de la liceele de arte plastice, muzica, coregrafie, filologie, stiinte sociale. Din moment ce te inscrii la un liceu realist stii ca o sa dai bac-ul la mate, corect, nu?!

| Shery a răspuns:

Daca stii, asta nu inseamna ca e neaparat corect ca cei de la filologie sa aiba bacul mai usor decat tine...
eu eram mica in clasa a 8a(ca toti, dealtfel) si am facut o alegere gresita: mate info crying
apoi am vrut sa ma mut la uman, dar normal ca alti copii au fost destepti si s-au mutat inaintea mea... macar am gasit loc la stiinte ale naturii si acum dau mt2. tot e mai bine...

| MisterKat explică:

Eu dau bacul ca si cei de la filologie. Pot sa spun ca la mine la clasa a fost bataie de joc, in fiecare an la romana am avut alt profesor, orele erau asa de plictisitoare, profesorii nu se impuneau la ore. si am pierdut mult. Eu nu stiu mai nimic din literatura de liceu din clasele 9-10 sad La latina, engleza la fel s-a intamplat.sad
PS: Trebuia sa te inscrii de la inceput la uman, la filologie pentru ca din clasa a 11-a nu mai faci nici mate, fizica, chimie, biologie, dar faci info(tic) si stiinte, latina, sociologie si materii de specialitate conform profilului tau.

| Shery a răspuns:

Eu acum am trecut a 12-a... stiu ca e fain la filo, nu mai rasuci si tu cutitul in rana crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca nu as vrea sa dau bacu la romana... pai ce naiba ori esti la real ori te apuci sa citesti pe eminescu? porcarie ar trebui facuta greva ca si cei dl uman sa dea bacu la mate

| metatheory a răspuns:

Mi se pare normal ca limba romana sa se dea la acelasi nivel de catre toti, pentru ca se foloseste de catre toti. Nu poti enunta o problema de matematica fara o limba sau un alfabet, insa poti foarte bine scrie carti si fara sa stii matematica. Daca matematica ar fi necesara peste tot, atunci umanistii pentru. ca n-o stiu nu si-ar putea face profesia. Si vorbim aici de meserii cu implicatii in ordine si control(justitie, politie, sri). Dar ei isi fac profesia, altfel am avea o jungla.