| Bleedem a întrebat:

Salut, am fost exmatriculat pe data de 4 iunie 2021 din cauza absentelor în clasa a11a, intrebarea mea este dacă ma pot reinscrie in toamna la alt liceu, dar nu la seral, ci tot la liceul de zi cum am fost eu? Am 10 clase terminate, deci eu as repeta clasa a11a, daca ma pot reinscrie eu ma voi reinscrie cu media generala din clasa a10a?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Conform Statului Elevului există exmatriculare cu drept de reînscriere în cadrul aceleiași unități de învățământ, cu drept de reînscriere în cadrul altor unități de învățământ sau fără drept de reînscriere în nicio unitate de învățământ pe o perioadă de 3/5 ani. Tu de care ai?

| Bleedem explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cred ca cu drept de reinscriere, din cauza absentelor stiu ca iti da cu drept de reinscriere, intrebarea e in ce mod ma pot inscrie eu la alt liceu si care ar fi data când se fac înscrierile pentru elevii ce au fost exmatriculati?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bleedem):

Nu știu sigur, dar cred că este aceeași dată și procedură ca la restul. Doar că va trebui să repeți anul la liceul respectiv, tu fiind "repetent prin exmatriculare".