| Raduuuuus a întrebat:

Salut am intrat la un liceu care nu imi place si vreau sa ma mut, liceul este pe stiinte ale naturii si liceul la care vreau sa ma mut este tot pe stiinte ale naturii dar difera putin nota eu am 5.86 si liceul la care vreau sa ma mut este de 6.21... pot sau nu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu te poti transfera, nu indeplinesti conditia de medie de admitere, conform ROFUIP, citez:
„ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

| Someoneeene a răspuns:

Nu, poti sa intri DOAR daca ai medie mai mare decat a ultimei persoane dintr-o clasa. Daca aveai 6, 22 puteai

| Someoneeene a răspuns:

Oricum e tot slab liceul, tot aia vei face la BAC

| The3w0que3n a răspuns:

Nu stiu exact, cred ca poti sa te muti si sa dai diferente, care consta in niste examene, dar cred ca astea se dau la inceputul semestrului al 2-lea si in functie de media din sem 1 si de la diferente te poti muta. Banuiesc ca la stiinte ale naturii nu sunt module, eu sunt pe contabilitate si am module iar daca as vrea sa ma mut nu as putea in timpul anului, pentru ca astea se incheie la sf anului.

| Netea a răspuns (pentru The3w0que3n):

Nu exista module, acuma nu poti sa te transferi eventual in sem 2..eu am terminat stiinte si stiu ce este

| Roz_Botikutz_1981 a răspuns:

Evident ca nu!