| Wex09 a întrebat:

Salut! Am nevoie de ajutor, recent m-am inscris la facultatea automatica calculatoare si electronica pe specializarea electronica aplicata. Si as vrea sa stiu cat de usor s ar gasi un job dupa aceasta facultate, cat de bine platit este, cat de mult ajuta aceasta facultate, si ce mai exact pot practica acolo, pot deveni inginer in it urmand aceasta facultate?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Poți găsi foarte ușor un job bun. Dar numai cu condiția să știi să faci exact ceea ce caută angajatorul.
Dacă doar termini o facultate, nu înseamnă automat că ești și calificat...
Va conta foarte mult practica și eventualele internship -uri și / sau acțiuni de voluntariat.
Un job anterior în domeniu (sau conex) ar ajuta de asemenea.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stii ce poate fi dupa ce termini facultatea. Vremurile sunt schimbatoare.

| LisaJulie a răspuns:

Poți sa lucrezi în IT unde ai și un salariu mare

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Dar trebuie sa fii foarte bun

| DontActLikeMe a răspuns:

Buna, piata de joburi e destul de nasoala acum (vorbesc in cunostinta de cauza, studenta in anul 4 la Automatica si Calculatoare/Calculatoare).
Specializarea e mai usurica, dar e mai greu sa-ti gasesti job chiar in domeniul tau, de electronica. Inginer IT e o ramura foarte mare, depinde ce iti doresti tu.

| Wex09 explică:

Multumesc frumos de toate raspunsurile!