| RobertKilleur a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt clasa a 7a si cu matematica sunt jos de tot. Vreau sa spun ca nu o inteleg de nici o culoare. Am dat teza si cel mai probabil iau un 3-4. Cum pot sa o inteleg? Am incercat si cu meditator, nu am reusit. Funda

6 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Din pacate esti genul care intelege mai greu, asa eram si eu, trebuia sa-mi explici mura-n gura ca sa fac ceva, si atunci mai greu, din pacate nu stiu daca poti face ceva, pur si simplu unii sunt buni intr-o treaba altii nu...

| RobertKilleur explică (pentru iAMVi):

La algebra mai prind cate ceva, aia o mai pricep cat de cat, dar la biologie sunt paralel.

| SueZz a răspuns:

Salut,

Algebra in clasa a 7-a este usoara, nu este nimic 'greu', incearca sa te bazezi pe algebra si sa lasi geometria.

| RobertKilleur explică (pentru SueZz):

Eu nu stiu sa fac calcule cu radicali :'(

| julia5454 a răspuns:

Sunt tot a 7 a si tot urasc matematica. am sa iti dau cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva vreodata. copiaza. poti sa iti faci si poza si sa iti pui cartea pe genunchi (ai grija sa ai banca plina de alte carti ca daca vine profu sa poti sa vari cartea in banca si sa se piarda printre celelalte carti) asa nu va trebui sa inveti mai nimic, deci putin tot trebuie sa repeti ca sa stii de unde sa cauti. eu tot semestrul am dus-o numai cu copiute nu am invatat absolut niciodata si am la mate numai 9 si 10 si cred ca un 7 in teza dar nu a venit.

| BloppGirl a răspuns:

Si eu sunt la fel.Tot in clasa a 7 a si tot paralela cu matematica.Crede-ma ca trebuie sa stai o zi sa imi explici.Dar nici tu nu poti sa intelegi fara exercitii si suplimentar. Uite un sfat.De fiecare data dupa ce vii de la scoala sau de la meditatii, incearca sa rezvi problemele.Te uiti cum ai facut in clasa, iar apoi, incet, incet incepi sa o rezolvi. Daca stii sa rezvi o problema de aia, cu siguranta vei mai gasi una asemanatoare si atunci vei stii sa o rezolvi.Stiu cum vrei sa faci tu.Crezi ca deschizi culegerea si poti rezolva toate problemele din carte, dar nu e asa.Fa cum ti-am spus eu sau macar incearca si o sa vezi ca o sa ai rezultate bune.