| Fussion a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, in 29.06 trebuie sa dau formularul de inscriere la liceu dar nu m-am gandit inca unde vreau sa merg.Am de ales intre filologie, tehnician in automatizari, tehnician electronist sau in turism.imi puteti spune mai amanuntit ec se face la fiecare in parte...si de unde pot face ceva de viitor...ma intereeaza la facultate si managementul.
P. S.:Am media de intrare peste 8 si sub 9. FundA!

2 răspunsuri:
| James_2956 a răspuns:

Ma scuzi ca spun asta, dar intrebarile de genul asta sunt stupide;
de ca ti-am spune noi? vom sta noi 4 ani acolo?
1. Daca esti baiat,mergi la filologie doar daca vrei sa intalnesti fete,ramura asta cert nu este pentru baieti(daca tu suporti atata trancaneala la romana, istorie, latina etc. poti merge aici)
2. Tehnician in automatizari e ceva depasit, deja nu se mai cauta;
3. Tehnicia electronist sau in turism,asta e ceva de viitor, daca nu mai ai alte variante, asta e cea mai buna; la turism se fac module(sper ca stii ce sunt alea) si se mai face practica;

| cristinamg a răspuns:

Buna! Nu stiu daca te voi ajuta prea mult dar voi incerca.Eu sunt la profil filologic.(sa-ti descriu putin).In primul rand este nevoie de foarte mult citit la oricare liceu te-ai duce.In clasa a 9 a se pune accent pe lecturi si pe creatii proprii(argumentari,demostratii).La materii precum chimie, fizica, biologie faci lucrurile de baza insa nu se pune accent.Trebuie sa te bazezi si pe limbi(acum depinde de liceu). Despre celelalte profiluri nu stiu prea multe dar din cate stiu vei avea nevoie tot asa de romana(chiar si pentru bac) dar nu de citit,poate foarte putin; vei face mai intens materiile de la real(toate cele bazate pe stiintele exacte-matematica, fizica, chimie) + module ce vor contine desigur o activitate bazata pe specializarea ta.Pentru management nu stiu, cred ca e mai bine tehnician in turism dar tine minte ca oricand te poti transfera sau in cazul in care ai terminat liceul pe un profil anume, cu putin mai multa munca te poti reprofila.