| Similion a întrebat:

Salut, am o întrebare, în lege scrie ca la 10% absente nemotivate la o materie per semestru se sancționează cu un punct scăzut, dar acolo scrie "per semestru", adică asta înseamnă ca în tot anul avem voie 20%?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai voie de maxim 9 absente nemotivate in fiecare semestru.
La 10 absente nemotivate se scade deja nota la purtare pentru semestrul respectiv.

| dullcat a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa fii prezent la ore, fara nicio scuza.De obicei cine isi face astfel de calcule chiuleste la greu sau cel putin asa intentioneaza.laughing

| mastadont a răspuns:

18, că dacă ai 10 deja ai punctul scăzut, așa că rămâi cu 9 absențe pe semestru. Succes.

| Similion explică (pentru mastadont):

Nu înțeleg exact răspunsul, deci dacă am o ora pe săptămână și am 5 absente la aceea materie se scade sau nu? Mulțumesc

| mastadont a răspuns (pentru Similion):

Nu se scade, se scade doar când ai 10 absențe.

| LisaJulie a răspuns:

Poți avea și 100 de absențe dar motivate, eu personal nu îți recomand să lipsești deoarece in 12 ani de scoala ai cam singurele posibilitati de a învața gratis

| vatadezahar24 a răspuns:

Este decizia profesorului când îți scade un punct. Și nu, nu ai voie, sau cel puțin dacă vrei să ai nota scăzută la purtare, e voie cat vrei tu straight face