| Comiconx a întrebat:

am o nedumerire la unul din exerciti. eu demult nu am mai exersat genul epic si nu prea mai inteleg nimic exercitiul este cam asa. Mise da un text care sa il citesc la partea 1 la partea a 2-a imi da exercitiul acesta

Scrie o compunere de cel mult două pagini, în care să analizezi textul de mai sus, tinând seama de următoarele cerinţe:
A.Conţinut

1. prezentarea a cel puţin două trăsături prin care poate fi descris genul literar în care se încadrează textul;

(Daca ati putea sa imi ziceti aici niste trasaturi sa imi dau seama)

2. relevarea modului de expunere dominant şi trăsăturile acestuia, identificabile în textul dat;

(asta nu stiu exact ce vrea sa intesemne deci daca ati putea sa imi explicati sau sa imi dati exemplu cum ar trebui sa fac)

3. explicarea rolului mijloacelor artistice în conturarea atmosferei;

(mai exact cum ar trebui sa explic daca ati putea sa imi dati niste exemple)

**Nu cer sa imi rezolvati temele sau ceva de genul deci nu sariti cu comentari din acestea cer doar daca ati putea sa ma lamuriti ce inseamna mai exact aceste 3 cerinte deoare ce nu imi mai amintesc exact iar cum incepe scoala as vrea sa imi reamintesc pentru ca o sa am nevoie. Multumesc pentru Atentie**

**********************Dau Funda =)**********************

**Multumesc Din nou**

2 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

1.Naratorul,actiunea si personajele si dai exemple;
2.Naratiunea,dialog si descriere
3.Figuri de stil(epitete,personificari,comparatii, etc), imagin artistice(auditive, dinamice, vizuale) si dai exemple.

| Northern a răspuns:

1.Trăsăturile genului epic le găsești aici, la o întrebare asemănătoare : http://www.tpu.ro/educatie/care-sunt-trasaturile-genului-epic-dau-funda/ -- 2.Modul de expunere poate fi narațiunea (un șir de întâmplări ), dialogul sau descrierea. 3. Mijloacele artistice sunt figurile de stil și imaginili artistice. Alte link-uri care te pot ajuta : http://www.scribd.com/doc/63445777/Trasaturile-Genului-Epic sau http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil