| Nicu_Raul_1998 a întrebat:

..am o prietena care a plecat in in Italia la jumatatea clasei a 9-a..si cand a ajuns a terminat a 9-a si dupa acum face din nou a 9-a... daca se intoarce in tara vara asta ( cand termina clasa a9-a) in Romania o sa faca tot a 9-a sau intra direct pe a 10-a? si trebuie sa dea ceva test sa intre la liceu?big grin

2 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

Nu da test dar sigur repeta anul. O colega a plecat in Spania in clasa a 10 la inceput, acolo au bagat-o intr-a 11-a si dupa ce a terminat a venit in tara unde a inceput din nou a 11-a pentru ca exista diferenta de programa scolara. Asa ca in timp ce noi eram a 12-a ea repeta a 11-a. Uite asa pierzi un an degeaba. Daca vine de la profil diferit, se poate sa dea diferente, examene la materiile pe care nu le avea la fostul profil.

| DianaCiornea a răspuns:

Cred ca da...big grin Sau poate intra direct.straight face