| collapse2001 a întrebat:

Am o problema foarte mare. N-am invatat nimic pentru bac pana acum, nu stiu nimic ca nici la ore nu am fost atent iar pe 22 iunie am prima proba... mai am vreo sansa sa il iau? Il dau la romana istorie si geografie. Imi puteti da niste sfaturi si de unde sa invat? Eu nici nu stiu ce trebuie sa invat...

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este nici o problema.
Mergi la bac la examene si scrii ce poti.
Daca nu iei bac-ul, vei primi ca ai terminat liceul (high school), iar cu liceul terminat iti poti gasi de munca in foarte multe locuri, chiar bine platite.
Ulterior, te mai poti pregati si sa dai bac-ul, daca vrei neaparat sa dai la vreo facultate sau mergi la o scoala postliceala pentru calificare mai inalta.

| collapse2001 explică (pentru Bula):

Daa, dar eu vreau sa il iau... am fost prost, stiu, n am realizat ca a trecut asa repede timpul

| Bula a răspuns (pentru collapse2001):

Mergi pe incercate, dar MERGI la examen!
Daca nu reusesti, mai poti incerca si la sesiunile urmatoare, pana atunci te pui pe invatat.

| collapse2001 explică (pentru Bula):

Pai asa este logic, dar eu voiam sa stiu daca mai am vreo sansa de acum incolo, doar din curiozitate. De preferat de la cineva care a dat bacul recent.
Multumesc de ajutor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învață cât poți și mergi la risc. Anul acesta bacul trebuie să fie mai ușor ca în alți ani, că dacă nu e bai,

| johnnny123 a răspuns:

Poate ca ai avea o sansa daca ai incepe sa inveti 6-8 ore pe zi, in fiecare zi, cu maxima seriozitate.

Dar hai sa fim seriosi. Stii mai bine decat mine ca nu vei face asta. Asa ca ce sfaturi vrei sa primesti, daca tu cu o luna inainte de bac nu stii nici macar programa de bac? Daca bacalaureatul nu te-a interesat pana acum, nu te va interesa nici de acum inainte.

| collapse2001 explică (pentru johnnny123):

Pot invata 5 6 ore pe zi, nu 6-8. Eu sper ca termin de invatat macar pentru un 7 pana la bac

| JicaContra a răspuns:

Te duci la vrajitoare sa puna un blestem pe bac, si sa nu mai se tina din cauze de pandemie, or whatever!

| Alverto a răspuns:

Daca ziua are 24 ore, tu mănânci 3 ore(21), o oră stai pe telefon (20), te trezești la 7:00 și te culci la 22:00 și mai ai timp 15 ore. Daca stai 11-12 pe invățat s-ar putea sa îl iei

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Concentrezate pe o materie sau doua, macar la o materie sa iei nota de trecere acum, iar la celelalte dai la toamna daca nu iei

| collapse2001 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Eu vreau sa stiu daca pot trece la toate 3 intr-o luna de invatat, cu 5-6 ore pe zi de studiat

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru collapse2001):

Poti,daca inveti. Normal ca poti. Incepe sa inveti 5 6 ore pe zi si o sa vezi ca iei si mai mult. Anul asta va fi mai usor. Baftă

| AuricaMircica155 a răspuns:

Sfatul meu de studenta: scrie tot ce iti vine prin cap, tot ce stii si ce nu stii. Scrie orice chiar daca e pe langa subiect. Inventeaza la eseu chestii astfel incat sa faci cat mai multe cuvinte.
Invata poezii la romana, mai ai timo, odihnestete de la ora 22 si la 7 treseste te si invata. Mai e timo. Eu intr o luna am invatat la romana si am luat 9.25 si am inventat la greu tot felul de chestii.
Invata poeziile mai mult, pe alea se merge.

| collapse2001 explică (pentru AuricaMircica155):

Sa invat poeziile pe de rost? Intr o luna stiu ca pot invata la o singura materie, e vorba ca eu trebuie sa invat la 3, si la geografie e destul de mult... vreau sa am o medie generala 7

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru collapse2001):

Comentariile de la poezii, invata-le. Ai timp sa înveți daca vrei, nu mai da vina pe timp. Lasa telefonul si învață.

| collapse2001 explică (pentru AuricaMircica155):

Pai asta intrebam. Eu mi-am propus sa invat 6 ore pe zi, dar eu pana azi nici n am stiut din ce dau bacul... la niciuna dintre materii.

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru collapse2001):

Invata la romana si la geografie de ex sau istorie si lasi o materie pentru la toamna... in sesiunea urmatoate sa iti fie mai usor

| collapse2001 explică (pentru AuricaMircica155):

Nu pot sa invat la toate 3 cu 5-6 ore pe zi? sa trec bacul cu 7?