| qualtix a întrebat:

Am ramas repetent in clasa a 9-a si din cate am inteles nu imi mai pot continua studiile in acelasi liceu. Vreau sa va intreb ce se intampla acum? Ce trebuie sa fac ca sa intru la alt liceu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, daca ai ramas repetent te vei inscrie la acelasi liceu si profil.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 203. (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în  clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ."
Pentru a intra la alt liceu trebuie sa depui o cerere de transfer, dar vei intra tot in cl. a IX-a si numai daca ai media de admitere care sa-ti permita inscrierea.

| noob a răspuns:

Bravo boss.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Trebuie sa te transferi. Astfel nu mai poti

| xDragosel007 a răspuns:

Trebuie sa te transferi la alt liceu si nu vei trece in clasa a 10-a si vei face iar clasa a 9-a!

| CetateanulFrantuzit a răspuns:

Fryky fryky directoarei si se rezolva barosane