| andreas0121 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Ce inseama toba de carte ca am gasit in cartea care o citesc si n-am habar ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

,,A fi toba de carte'' insemna a avea cunostinte genearale din toate domeniile, a stii de toate, a fii foarte invatat!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Toba de carte era profesoara mea de matematica din gimnaziu. Cu o mana scria pe tabla, cu alta stergea, facea 50 de exercitii intr-o ora. Foarte buna la mate, dar la capitolul pedagogie, sa spunem doar ca noi, elevii, abia reuseam sa copiem in caiete 5 exercitii, pe care oricum nu le intelegeam. Deci ai doi termeni comuni :toba- bun la carte, bata- slab la carte (nu am diacritice, ca sa intelegi cuvantul bata:bata de baseball)

| Georgiana2505 a răspuns:

Toba de carte este sinonim cu ''a fi foarte invatat''. Adica e persoana aia care stie foarte multe, care invata foarte mult happy

| IoAlexandra a răspuns:

Toba de carte- locutiune adjectivala- a fi foarte bun la scoala/foarte studios poate fi inlocuita cu "inteligent"