| Andreew77 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare legata de mutarea de la un liceu la altul
Acus se dau probele de evaluare națională pentru clasa a 8-a iar eu am o problema destul de mare. Am ramas foarte mult in urma cu materia la matematica si nu am putut sa mi permit un profesor de pregatire iar doamna noastra de la clasa este o profesoară. cum sa zic mai batuta in cap care nici macar nu te ajuta daca ai nevoie sau explica calumea.
Nu stiu daca pot lua 5 la mate in en si imi este foarte frica. incerc sa invat de unul singur dar este destul de greu avand in vedere ca 2 ani de scoala online m-a facut sa pierd tot ce stiam.
Am media pe 5-8 de 8.30 si la evaluare doresc sa i au 7 la romana si 5 la matematica ca sa pot intra la colegiul ghoerghe asachii din Iasi dar daca i au sub 5 la mate o sa fiu nevoit sa ajung la un liceu destul de prost din bluarga cu copii. nu foarte buni si nu doresc asta deloc ar fi un chin.
Intrebarea mea este daca pot cumva sa ma mut la asachii chiar daca media de la en este mai mica ca a ultimului intrat dupa clasa a 9 a daca am mediile destul de mari.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te vei putea transfera la alt liceu dupa cl. a IX-a daca media de promovare a clasei va fi cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si CA al liceului de transfer iti aproba transferul.
Daca schimbi profilul va trebui sa sustii si examene de diferente.

| Andreew77 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspunzi poti sa mi explici care sunt si examnele de diferenta a da si daca cls are 24 de copii adica nr maxim care e intr o clasa dupa examen te lasa sa intrii sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreew77):

Nu stiu materiile de la diferite profile si nu ma intereseaza la 75 de ani. Le vei putea afla tu, stiind materiile pe care le vei face in cl. a IX-a la profilul ales si interesandu-te de materiile facute la profilul de transfer.
Daca prin transfer se depaseste numarul maxim de elevi din clasa atunci este nevoie si de aprobarea Inspectoratului Scolar Judetean.