| Tada550 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare pentru basarabenii care își fac studiile în România. Cum vi se pare? Nu v-ați întîlnit cu neînțelegere din cauza dialectului? Personele care sau dus după clasa a 9a, cum v-ați descurcat? Exprimați-vă parerea.

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce dialect? Romana din Republica Moldova e perfect inteligibila cu romana din Romania, tu nu vezi ca intelegi perfect ce iti scriem?

Răspuns utilizator avertizat
| Staif a răspuns:

Care dialect? Eu i-am auzit vorbind ruseste. Si nu glumesc. Nici nu este corect, din moment ce va declarati romani si primiti bursa de la statul roman.
Voi nu vorbiti un dialect, ci limba romana usor arhaica. Oricine intelege ce spuneti voi.

| minrest a răspuns (pentru Staif):

Nu e corect sa vorbeasca ruseste? Esti sigur? Eu daca vorbesc engleza, sa apelez la UK pentru asistenta? Lasa-i sa vorbeasca cum vor.

| Staif a răspuns (pentru minrest):

E vorba de basarabeni, care declara ca sunt romani. Nu e vorba de etnicii rusi. Moral, nu e corect. Pentru ca vor de la noi cetatenie, ajutoare, plata alocatiilor si a pensiilor, etc. Si aici e vorba de un fenomen, nu de un parlit ca tine.

| minrest a răspuns (pentru Staif):

Nu sunt parlit, sa stii. Si tu declari ca esti roman, cum si esti. Si tu vrei cetatenie, pe care o si ai, si iti doresti toata asistenta statului Roman, care in general, poate ai observat, isi asista cetatenii la nevoie. Dar poti vorbi orice limba vrei, cu cine vrei. Ei de ce nu ar vorbi, cand vor, ruseste?