| Culcus a întrebat:

Salut, am și eu o mare nelămurire. Eu sunt în clasa a 11-a și vreau să urmez facultatea de medicină, dar nu știu în ce constă asta, adică eu știu că este foarte greu, mult de învățat, asta îmi asum, dar nu știu parcursul ei, de exemplu din câte știu eu și vreau sa îmi spuneți dacă greșesc sau nu, în primii 6 de facultate fac pe toate ramurile, după care îmi aleg specializarea pentru licență și fac rezidențiatul. Bun partea cu rezidențiatul, cum se procedează, adică după ce termin cei 6 ani de facultate și iau licența, rezidențiatul îl fac imediat după fără bani/complicații sau trebuie să dau șpagă la spitale ca să intru ca rezident?( adică ca asistent medical din câte știu eu trebuie sa dai o mare suma de bani ca să intri după ce termini facultatea).Vă rog sa mă lămuriți. Altă chestie, după ce termin rezidențiatul intru direct pe post sau trebuie să plătesc sau în funcție de doctorat, cu partea asta chiar sunt paralel. Va rog ajutați-mă. Spuneți-mi tot ce trebuie să știu sau dați-mi un site cu toate imformațiile, vă rog.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| kakolukia a răspuns:

Sunt 6 ani de facultate, primii 3 se numesc preclini pentru ca in principal nu ai contact cu pacientii/spitalele (cu exceptia semiologiei din anul 3) iar urmatorii 3 se numesc clinici pentru ca incepi sa intri in spital si sa treci prin toate specialitatile medicale (de exemplu in anul IV poti sa ai stagii de cardiologie, pneumologie, chirurgie, oncologie, etc in care intri pe aceste sectii si vezi cam cu ce se ocupa medicii pe acolo si in acelasi timp ai si ore de curs unde inveti mai multe detalii despre bolile tratate de aceste specialitati medicale). La sfarsitul celor 6 ani trebuie sa dai examenul de licenta si de asemenea sa si prezinti licenta (licenta o prezinti pe o tema pe care ti-o alegi, in principiu. nu intru in detaliu ca nu are rost acum). Ai terminat si cu licenta, uraa, ai absolvit facultatea de medicina (asta se intampla undeva in iunie/iulie parca). Dupa care urmeaza examenul de rezidentiat (undeva in noiembrie) care e un examen grila unde trebuie practic sa stii ca pe o poezie cartile de rezidentiat (adica, e cam aceeasi poveste ca si cu cartea de biologie pe care o inveti pentru admitere doar ca volumul e evident mai mare si informatia e din tot ce ai invatat pana in anul 6). In functie de punctajul pe care il obtii la rezidentiat vei putea sa-ti alegi specialitatea pe care vrei sa o urmezi. Punctaj mai mare, sanse mai mari sa iti alegi ce vrei. (examenul de rezidentiat e un examen national si este afisata, inainte de repartizarea in functie de punctaj, o lista cu ce si cate locuri libere sunt pe specialitatile x, in ce orase, daca sunt si posturi pe specialitatile alea; asta inseamna ca prima persoana care alege e persoana cu punctajul cel mai mare, de ex: vasile Andrei, punctaj 921 din orasul x e primul la rand, isi alege ce vrea si in ce oras vrea (adica o persoana din Cluj poate sa isi aleaga tot in Cluj sau poate sa isi aleaga si in alt oras) si ce si-a ales el, se va taia de pe lista. Se continua apoi cu persoana urmatoare, ex: popa cristian, punctaj 920, din oras y care isi alege ce vrea si unde vrea de pe lista aia si ce si-a ales el se taie de pe lista s-a.m.d. pana cand se epuizeaza locurile de pe lista. Asta inseamna ca daca ai un punctaj foarte mic e posibil sa nu mai ramana nimic pana se ajunge la tine). Dupa ce ti-ai ales, mai ramane de vazut la ce spital din orasul ales iti vei continua perioada de rezidentiat. Daca e doar un spital in tot orasul atunci ai scapat de inca o framantarelaughing. Oricum, rezidentiatul trebuie sa-l faci intr-un spital universitar. Rezidentiatul este platit. Dupa rezidentiat urmeaza examenul de specialitate pe care, daca nu il treci, ai cam facut toti acesti ani degeaba. E practic diploma ta de libera practica si ceea ce te face medic in mod legal si oficial. De abia apoi vine problema cu locul de munca. Daca la examenul de rezidentiat ai avut noroc sa ai punctaj mare si sa prinzi un loc care are si post, atunci ai serviciul asigurat. Altfel va trebui sa-ti cauti loc de munca (de obicei se publica in revista Viata medicala (parca) si anunturi cu locuri de munca si te duci (oarecum ca la interviu) si aplici pentru locul ala (daca mai sunt si alti doritori pentru loc, se da concurs si sunteti evaluati de angajatori prin diverse probe).
P.S.: 1. nu, nu trebuie sa dai spaga la spital ca sa intri ca rezident. Poti sa intri si "pe barba ta" daca inveti
2. Daca mai ai intrebari, incerc sa te ajut cu ce stiu si eu. (poate am fost putin haotica in mesajul de mai sus dar e destul de mult de zis)

| kakolukia a răspuns (pentru kakolukia):

Am vazut acum ca am mai mancat niste litere dar sper sa intelegi ce am vrut sa zic

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E cam devreme sa te gandesti la rezidentiat acum, e cale lunga si grea pana acolo.
Odata ce ai terminat cei 6 ani de facultate lucrurile se vor simplifica, mergi pe specializarea ta si atat, macar sa ajungi acolo. Si stai linistita, e deja criza de medici in tara. Pana termini tu facultatea o sa fie si mai si, o sa se roage ei de voi nu trebuie sa dai nicio spaga.

| Violleta2022 a răspuns:

Examenul la facultatea de medicina este unul din ceel mai grele examene de facultate. Trebuie sa cunosti foarte bine chimie si anatomie, ca sa poti avea o sansa la facultate.
Facultatea este de 6 ani dupa care faci 4 ani de rezidentiat, ca medic stagiar la spital, sau unde-ti gasesti de munca, pe specialitatea alea. Nu dai nici o spaga, intrii pe notele tale, pe munca asidua si pe examen, asa cum face orice stagiar.
Eu spun sa nu-ti faci griji acum, pentru ce vei afce peste 6 ani, dupa terminarae facultati, ca nici intrat nu esti la medicina si sanse sa intrii sunt foarte mici, pentr ca-s foarte putine locuri si concurenta este foarte mare.
Acum, pune mana si invata pe rupte, ca media de la BAC si scoala conteaza la examenul de admitere.
Invata chimia si anatomia ca sunt vitale, la admitere.