| Johnson_John_1990 a întrebat:

Am si eu o problema foarte interesanta de fizica/mecanica.
Faza e ca am un disc cu o raza de 310mm, atasat de trei fire, egal departate intre ele. Pe acest disc se aseaza un obiect, la o anumita distanta d fata de un funct D, aflat pe marginea discului(mai multe detalii in poza). Cum ar trebuie sa procedez ca sa pot afla corect tensiunile din firele A si C, dar intr-un mod corect. Am incercat foarte multe metode, am calculat moment in O, in C si sume de forte pe Y, dar nu mi-a dat. Am mai incercat sa calculez moement in celelate puncte, respectiv A, B, D dar nu imi da. Ideea ca eu trebuie sa obin aceste tensiuni cumva dependente de acea distanta d.(E o problma in MATLab)
Linkul cu problema: https://imagizer.imageshack.us/v2/827x460q90/538/2YfqIw. jpg

1 răspuns:
| Mateiu a răspuns:

Pacat ca nimeni nu a stiut sa te ajute la rezolvarea acestei frumoase probleme de rezistenta materialelor privind tensiunea in fire... Acum e tardiv si trebuie sa constat, pe de o parte ca linkul ori este gresit ori nu mai este de actualitate, iar pe de alta parte, descrierea datelor acestei probleme, cu alte cuvinte, *ipoteza*, lasa mult de dorit!