| MarinMariusnVgN a întrebat:

Am susținut proba la matematica la EN astăzi si am gresit exercițiul 3 de la sub 1 (am citit invers întrebarea si am scris cel mai mare nr din interval) in rest am facut impecabil subiectul al 2 lea, la sub 3 am facut de la exercițiul 1 punctele a si b iar la al doilea a, b si jumătate din c, tin sa mentionez ca am argumentat pe lângă in limbaj matematic si in cuvinte am scris foarte frumos si am lăsat spatiu între exercitii. Credeti ca ar putea profesorii care corectează sa treaca cu vederea peste exercițiul 3 de la sub 1 si sa imi puna 9.20-9.30?

Răspuns Câştigător
| aNdr3i1947 a răspuns:

Nu au cum sa treacă cu vederea un exercițiu rezolvat greșit.
Corectarea la matematica se va face după barem, atât timp cât tu ai alt rezultat decât cel de pe barem exercițiul este considerat greșit. Dacă ai făcut corect doar o parte a exercițiului poți luat jumătate din punctaj.
Sper ca te-am ajutat și succes la liceu!