| dikaaa a întrebat:

Am terminat cls a 8 a si sunt in pasul examenelor nationale. Nu stiu la ce profil sa ma duc.Eu ma gandeam la mate-info.Credeti ca rezist daca am urmatoarele medii:8.50 romana, 6.50 mate, 9.50 fizica si chimie... Cam cat de grea va fi matematica si cat se va lega de cls 5-8? Ce profil mi-ati recomanda? Eu as vrea sa imi spuneti si meseriile dupa terminarea facultatei. Multumesc tongue

14 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

La mate-info faci si multa mate, dar faci si fizica pe paine. Depinde si de liceu, de prestigiu etc.
Eu zic sa vorbesti cu cineva din liceul la care vrei sa dai sa vezi exact cum e.

| dikaaa explică (pentru MadRaven):

Stiu ce spui.Nu ma voi duce la Iorga sau Neculce.Voi da la un liceu cu media de admitere 7. Voi avea sanse.Din cate stiu dupa terminarea profilului mate-info vei avea aproape orice posibilitate.Eu as vrea ceva IT, programator. Si trebuie sa urmez o facultate ca Politehnica.Acum nu stiu mai astept pareri mai am o saptamana si pana ma inscriu la liceu.

| camay14 a răspuns (pentru dikaaa):

Se castiga multi bani in domeniul IT, dar informatica este destul de grea si te cam distruge psihic. Trebuie sa te gandesti bine inainte, dar daca tu te simti in stare sa faci un astfel de profil, fa-l. Trebuie sa faci ceea ce iti place si ceea ce iti doresti.

| dikaaa explică (pentru camay14):

Mie imi place informatica, imi place acest gen si ma descurc la el.Pot spune ca fara profesori doar din cateva tutoriale am invatat sa lucrez mysql.Ideaa este ca nu stiu cum ma voi descurca la mate. De restul nu imi fac griji, matematica ma intereseaza sa stiu daca se mai leaga de 5-8 sau nu. Daca nu s-ar mai lega mult as invata fiecare lectie in parte si as prinde. Mai astept pareri

| camay14 a răspuns (pentru dikaaa):

Nu prea se leaga matematica V-VIII de matematica din liceu, apar doar cateva notiuni, in rest cam totul e nou.

| camay14 a răspuns:

Nu te duce la mate-info, daca nu ai facut fata la matematica usoara din clasele V-VIII, la aia de la mate-info nici atat nu faci fata. Matematica de la mate-info e total diferita de ceea ce ai facut in clasele V-VIII. Daca te intelegi bine cu engleza sau franceza, ai putea urma filologia sau ai putea urma chiar un profil la care sa da bac la chimie. (Cea din liceu e chiar frumoasa, parerea mea)

| dikaaa explică (pentru camay14):

Stiu ce zici, dar ca sa dau la filologie nu voi avea pe viitor meseri bune, adica dupa ce termin liceul voi avea mai putin posibilitati fara bacul la mate.

| camay14 a răspuns (pentru dikaaa):

Eu sunt la un liceu pe profil economic. Fac contabilitate, organizarea unei unitati economice ( firma ), calitate, etc. Ai putea urma si tu un astfel de profil, daca te perfectionezi putin poti castiga bani frumosi.

| toncu a răspuns:

Daca ai 6.50 la metematica mai bine nu te duci la mate-info. Din cate am auzit e grea matematica acolo

| Petre_Catalin_1995 a răspuns:

Eu tocmai am terminat mate-info intensiv info. Din experienta mea, matematica de liceu este mult mult mai grea decat cea de gimnaziu. Daca ai avut 6.50 la o matematica usurica precum cea de gimnaziu sunt sanse enorme sa ramai repetent la liceu. Iar in ceea ce priveste informatica sa stii ca daca vrei sa urmezi un job in acest domeniu, IN SPECIAL PROGRMATOR, ai nevoie de cunostinte puternice de matematica.(daca dai la politehnica ai nevoie si de multa fizica). tine minte ce iti spun :nu poti face treaba buna in informatica daca nu cunosti matematica.se leaga intre ele foarte mult...deci sfatul meu ar fi sa te reprofilezi. P.S: daca totusi te duci la mate-info la un liceu unde sa intra cu medii gen 7 nu o sa ajungi in veci la politehnica

| dikaaa explică (pentru Petre_Catalin_1995):

Am avut 6.50 mg in clasa 8 in rest am avut numai 8 mg la mate deoarece eu nu am invatat lectiile la timp.Dar la liceu daca ma duc si invat fiecare lectie am sanse sa trec? Daca nu se mai leaga de trecut e ca si cum as lua de la capat, deci daca invat fiecare lectie pot trece nu? Tu cum ai facut.La fizica si chimie ma descurc, mai ales ca la fizica am avut profesor exigent, nu iti da nimic in plus, cat sti atat iei.Deci... alte pareri?

| dikaaa explică (pentru dikaaa):

Daca imi bag meditator si invat mereu lectia crezi ca am sansa?

| xjr97 a răspuns (pentru dikaaa):

Ai sanse sa treci daca inveti, bineinteles. Oricum, stii ca nu vei intra la un liceu foarte bun cu o astfel de medie.