| vladsoare a întrebat:

Am un malamut de alaska(3 luni) iar in perioada asta e f cald straight face. Stiu ca ei suporta f bine frigul insa nu stiu daca ii cauzeaza caldura asta insuportabila si sa nu ii afecteze sanatatea. Cei care aveti sau ati avut malamut spuneti-va si voi parerea la subiectu` astabig grin Eu stau la casa si ii fac baie destul de des sa il racoresctongue

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @vladsoare! Uite ce am găsit pe net http://www.desprecaini.com/malamut-de-alaska-ingrijire-si-intretinere/
Pregatiti din timp in congelator bucatele de carne fiarta de pui sau portii de mancare umeda, pana cand ingheata bine. Inainte de masa principala a zilei si in functie de comportamentul dovedit de caine (sa fie perceput ca o recompensa), oferiti animalului mici gustari congelate. In mediul originar hrana pe care o primeau era deseori in aceasta forma, deci vor sti cum sa procedeze si o vor face cu o anume placere. Veti observa cum acest caine nordic isi tatoneaza hrana, o depoziteaza sub corp si o verifica rabdator, periodic, pana se dezgheata si poate fi consumata. Daca aveti un lighean de mari dimensiuni sau o cadita de baie din plastic, va recomandam sa o umpleti cu apa rece (in care puteti pune si bucati de gheata din congelator) si sa o plasati in raza de actiune a cainelui. Un adevarat Malamut de Alaska va sti sa aprecieze aceasta atentie si se va rasfata cu placere in apa rece.
O seară cu zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
| vladsoare explică:

Multumesc! Ai funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta era mai potrivita la Hobbies&Pets! Orientati-va si voi oameni buni ca lumea! Ca si asa sectiunea asta numai populata de teme a fost! Acum nu as vrea sa fie populata de animalute!winking

| andra15 a răspuns:

Nu are nici o problema ca si eu am un husky care e la fel si trebuie sa ii schimbi apa des si sa il tii cat mai la umbra sper ca te-am ajutat