| Iulian890 a întrebat:

Salut, am un prieten care a invatat engleza si spaniola doar din filme.
Puteti sa imi recomandati niște filme din care înveți engleza?
Stiu ca sunt destui care au invatat-o asa.

Răspuns Câştigător
| Piotra a răspuns:

In loc de filme mai bine apuca te de seriale de adolescenti, ca acolo limbajul utilizat in contextul vorbirii e mai simplu, sau orice fel de seriale, daca nau uita te la filme pana ce le termini pe toate happy Baga ti si aplicatii pe telefon

6 răspunsuri:
| ONR1R4 a răspuns:

1 te poti uita la orice film si poti anvata engelza
2 sar mai bine anveti citind CREDEMA eh asa am anvatato SI AM 4 CLASE NAM MAI MULTE
3 AN FILEM conțin mai MULTE anjuraturi decat ENGLEZA de care ai nevoie tu crede-ma.
4 cel mai bine daca ai timp liber du-te la un curs anveti mult mai bine asa
Iulian PACE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Nu exista asa ceva, sa inveti o limba straina stand in pat si privind un ecran.
Filmele si muzica te ajuta pentru a te acomoda cu partea audio a unei limbi straine, sa iti exersezi memoria auditiva, dar daca te pregatesti de un examen precum Cambridge, nu o poti face vizionand Titanic sau Sclava Isaura.
Tot la carti si cursuri trebuie sa te rezumi daca vrei un progres real la o limba straina. Cu pixul si foaia.
Nu vei invata din filme cum se scrie un eseu de trei pagini, si nici timpurile verbale sau verbele neregulate de la engleza nu iti vor fi explicate in Pretty Little Liars...
Sunt importante si filmele, desigur, vizioneaza cat mai multe ca de asta exista in primul rand, dar pana la urma ele te ajuta doar intr-o proportie foarte mica, fata de progresul pe care l-ai obtine studiind efectiv dintr-un curs cu dictionarul langa tine. Gramatica nu o vei invata la perfectie din Home Alone...
Cheers! :*

| Nătărău a răspuns:

Breh, uită-te la niște filme cu subiecte care te interesează pe tine. O să înveți. Eu am învățat engleză de pe Cartoon Network, pe vremea cînd animațiile alea nu erau dublate în română. Poți să asculți cărți pe Youtube. La fel spun să îți alegi subiecte care chiar te interesează, ca să nu fi complet pe dinafară cu termenii folosiți, ci să ai cîteva cuvinte ca ancoră.

| Ineys a răspuns:

Nu exista un film anume din care sa inveti engleza. Engleza din filme sau orice alta limba se invata din uitat la multe filme si in timp. Nu te uiti la 2-3 filme azi si gata maine stii engleza.

Uita-te la filmele care iti plac si fi atent la ce se discuta si la ce citesti in subtitrare, nu o citii robotic si superficial.

| awfafaf22331 a răspuns:

O poti face din orice material in engleza, de la filme pana la jocuri, trebuie doar sa te uiti la filme sau sa te joci jocuri in engleza zilnic. Bine inteles la filme folosesti subtitrare.

| RAY a răspuns:

Nu inveti nici o limba din filme