| Alexandro9050 a întrebat:

anul viitor vin in Romania pentru totdeauna, si va trebui sa ma inscriu la liceu in anul 2, pentru ca aici se face gimnaziu si in clasa a 9-a, intrebarea mea este ca nu prea stiu la ce liceu sa ma inscriu. imi place informatica si electronicele foarte mult, dar nu prea ma descurc la matematica, si la tehnologie sunt bun, si de asemena desenez mult si mi s-a spus ca am talent. deci chiar sunt indecis, nu stiu daca sa ma duc la liceu sau la profesionala, mama imi tot zice sa ma duc la liceul auto, imi place si acest profil si daca ar fi sa ma duc la profesionala m-as duce ca mecanic auto. dar totusi parca mi-ar place mai mult electronicele...
stiu ca ce am spus mai sus nu prea are sens, ca mecanica si arta nu se prea potrivesc, dar eu am spus ce imi place sa fac. voi ce mi-ati recomanda? majoritatea notelor mele la istorie, biologie si alte obiecte care se ocupa cu stiinta sunt destul de mici pentru ca nu inteleg bine limba care se voreste aici...

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cand te intorci in Ro, va fi nevoie de echivalarea studiilor facute in strainatate(fara echivalare nu te poti inscrie la scoala). Vezi aici procedura:
http://www.cnred.edu.ro/#Echivalare

*Scolile profesionale din Ro au denumirea de "scoala de arte si meserii"(au o durata cuprinsa intre 6 luni si 2 ani)
*Invatamantul general obligatoriu este format din invatamantul primar si invatamantul secundar inferior.
*invatamantul secundar superior sau liceal cuprinde clasele de liceu X-XII/XIII, cu urmatoarele filiere: teoretica, vocationala si tehnologica. Vezi aici structura invatamantului liceal: http://administraresite.edu.ro/index.php/articles/c357/

Ti-am dat aceste informatii pentru a te ajuta sa intelegi cum este organizat invatamantul in Romania. Odata ce ai inteles aceasta, poti sa-ti alegi parcursul educational dorit.
Numai bine!