| Zerathull a întrebat:

Salut as dori sa devin programator(sunt in clasa a-10-a) si as dori sa stiu de unde pot cumpara carti de care am nevoie, ce facultate trebuie sa urmez, cu ce program trebuie sa incep sa invat (multi spunea de Delphi,dar altii recomandau Java, C# si C++), e nevoie de multa matematica? + Cum as putea ajunge grafician si ce facultate as putea sa urmez (am talent la desen)?
PS:Cum dau funda? (noob)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepe prin a invatat bazele programarii. Limbajul la inceput nu e chiar asa important pana nu ai ceva de pus in practica.

In ceea ce priveste limbajul incepe cu C. E un limbaj procedural care iti da voie sa te joci cu memoria. Pe urma treci la C++ si vezi cu ce se mananca programare orientata obiect.

Facultati sunt 2 mari si late. Automatica si Calculatoare sau Informatica.

Da ai nevoie de matematica destula.

Daca vrei sa fii grafician nu are nici o treaba cu programarea.

| Radu284 a răspuns:

Eu as incepe cu C, si dupa ce as stii C bine as incerca si niste C++ sau C# (desi poti gasi joburi bune si doar cu C-ul).

Incepe cu asta: http://www.cprogramming.com/tutorial/c-tutorial.html

Daca vrei sa devi grafician, de ce te mai intereseaza programarea?

| Zerathull explică:

Mutumesc pentru raspunsuri si am mentionat meseria de grafician pentru ca am ales-o ca plan de rezerva.