| zaza675 a întrebat:

Salut,

As dori un exemplu de carte buna pentru Java, dar una mai pentru incepatori asa... si cand spun incepatori, ma refer la faptul ca nu am habar de nimic.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te scapa, dar nu stii ce se intampla in spate, sunt sigur ca nu stii ce e ala un obiect, o metoda, un membru privat, public, o mostenire... lucruri care nu au logica sa le inveti inainte de a stapani programarea procedurala destul de bine.
Pontul meu e sa te apuci de c++, stapanesti partea de programare procedurala, partea de management al memorie si pe urma sa treci la programare orientata obiect... odata ce iti pui bazele trecerea la un limbaj mai high level gen Java sau C# va fi foarte simpla

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai habar de nimic in Java sau de nimic programare, ca daca e varianta a doua ai ales cel mai prost limbaj sa inveti programare

| zaza675 explică (pentru suntserios):

Hmm... am invatat Pascal, deci stiu programare doar in mare, stiu termeni, dar mna... daca imi dai o problema s-o in Pascal, nu stiu s-o fac.

Si Java e prost, pentru ca e greu?

| suntserios a răspuns (pentru zaza675):

Java e prost pentru incepatori pentru ca e un limbaj high level si orientat obiect si e nevoie sa intelegi niste concepte inainte sa te apuci de un astfel de limbaj, concepte care se invata dupa ce stii bazele programarii

| zaza675 explică (pentru suntserios):

Ti-as fi recunoscator pentru un pont laughing
Eu m-am apucat de cateva zile, daca as face o paralela intre Pascal si Java, nu as face paralela, imi pare mai lejereanu Java, te scapa de mult scris. Cel putin pana acum, doar asta pot sa spun.

| zaza675 explică (pentru suntserios):

Si la c++, o carte?

| suntserios a răspuns (pentru zaza675):

Poti incepe online cu asta

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

si uite aici multe multe resurse

http://forum.softpedia.com/topic/81727-resursecarthi-c-i-c/

| zaza675 explică (pentru suntserios):

Multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru zaza675):

Te scapa, dar nu stii ce se intampla in spate, sunt sigur ca nu stii ce e ala un obiect, o metoda, un membru privat, public, o mostenire... lucruri care nu au logica sa le inveti inainte de a stapani programarea procedurala destul de bine.
Pontul meu e sa te apuci de c++, stapanesti partea de programare procedurala, partea de management al memorie si pe urma sa treci la programare orientata obiect... odata ce iti pui bazele trecerea la un limbaj mai high level gen Java sau C# va fi foarte simpla