| Cristian110194 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi in primul rand, iar apoi cu niste informatii despre sesiunea la facultate.In primul rand trebuie sa spun ca e prima mea sesiune, primul an.Sunt la Arhitectura si as vrea sa va intreb cum ati abordat, cum ai trecut de prima sesiune.Totusi,poate ce ma streseaza cel mai mult e examenul la matematica.La Arhitectura,e o altfel de matematica destul de grea, eu nici macar nu am terminat un liceu de profil deci imi e destul de greu.Am mari temeri ca nu voi lua examenul.Toata lumea spune,inclusiv profii spun ca sesiunea la Arhitectura e o semivacanta.E oare asa? Daca ma poate ajuta cineva cu informatii as fii recunoscator, in special cineva care cunoaste cate ceva despre Facultatea de Arh. din Tim.Multumesc!

1 răspuns:
| FGirl a răspuns:

Eu nu cunosc nimic despre Fac. de Arh. din Timisoara, dar am fost si eu studenta in primul an. Asadar, iti pot spune ce fel e o prima sesiune pentru orice student.

Prima sesiune e groaznica pentru ca toti (profii si studentii mai mari) te sperie. Uneori am impresia ca e o placere sadica ca cei mai,, mari " sa ii sperie pe cei,, mici" indiferent de domeniu...Toti exagereaza.

Adevarul este ca nu este asa greu.La prima mea sesiune eram atat de stresata (influentata fiind de tot ce auzisem) incat nu puteam dormi noaptea. Ma intrebam ce o sa fac eu? Cum o sa trec? Valeu si valeu...Prostii!
Daca inveti cat de cat acolo...imposibil sa nu treci. Nu trebuie sa fii stresat si NU trebuie sa inveti in noaptea dinaintea examenului (desi multi fac asta).
In rest...nu asculta zvonurile. Va fi bine. happy

P.S. Daca nu treci un examen, stai linistit. Vei avea o restanta (te duci la vara si dai din nou examenul).