| TrickstarR a întrebat:

As vrea sa stiu unde as putea studia relatiile internationale in afara de ASE si daca admiterea se face pe baza de examen sau dosar.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Îţi voi zice tot din Bucureşti pentru că de aici le ştiu: Facultatea de Filosofie - secţia Studii Europene şi Relaţii Internaţionale ( se intră pe bază de dosar - 75% media Bac + 25% media 9-12 ), Facultatea de Istorie - secţia Relaţii Internaţionale şi Studii Europene ( tot pe bază de dosar - media BAC + media notelor la istorie din liceu + media la o altă disciplină din liceu pe care trebuie să o alegi din următoarele: economie, o limbă străină studiată minim 2 ani, geografie, română, filosofie ), Facultatea de litere - secţia Studii europene ( tot pe bază de dosar - 50% media BAC + 25% media la română din toţi anii de liceu + 25% media la prima limbă străină studiată ).
O altă secţie de Relaţii Internaţionale şi Studii europene la care se intră însă pe bază de examen este în cadrul Facultăţii de Ştiinţe Politice de la SNSPA. Poţi alege materia la care să dai examen dintre următoarele: filosofie, sociologie, economie, psihologie, istorie, mate. Sunt două sesiuni de examen, una în aprilie şi una în iulie, luându-se în considerare doar nota mai mare. Baftă!