| vxangeldust a întrebat:

Salut, astazi am dat evaluarea nationala la romana si am facut o mica greseala ce nu stiu daca o sa mi-o depuncteze. E vorba despre exercitiul 7B sub I, care ne cere sa transcriem propozitiile secundare dintr-o fraza, precizand felul acestora. La acest exercitiu m-am cam grabit si le-am transcris si pe cele principale, e vorba de o singura propozitie principala si doua secundare, intrebarea mea este: O sa ma depuncteze daca am scris si propozitia principala, desi am specificat in scris ca este una principala nu secundara? Repet, mie mi s-au cerut doar cele secundare, le-am scris felul tuturor propozitiilor. Daca se poate, as vrea ca un profesor sa-mi raspunda la aceasta intrebare sau cineva calificat! multumesc.

1 răspuns:
| Sjhxjcks a răspuns:

Nu îți raspund in calitate de profesor, ci in calitate de eleva la un liceu de top din oras.
S-ar putea sa nu te depuncteze, ținând cont ca ai specificat ca una e propoziție principala, însă, depinde și de profesor.
Poate interpreta ca o greseala in a înțelege cerinta, ori poate trece cu vedere și sa-ti dea punctaj maxim, asta dacă ai făcut restul exercitiului corect. Pot fi două varinate