| Ced7 a întrebat:

Astăzi am depus contestație pentru una din notele obținute la examenul de bacalaureat, deoarece eram nemulțumit de rezultat. Ce se întâmplă dacă nota obținută în urma contestației este mai mică decât cea inițială? ( mai puțin de 0, 5 p)
Știu ca nota se schimbă doar dacă diferența este mai mare de 0, 5 puncte, dar nu sunt sigur de acest lucru.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ramane valabila prima nota, respectiv cea data de comisia de evaluare, conform ROFUIP, citez:
"ART.73.(1) Pentru lucrările care au primit iniţial note cuprinse între 4, 50 - 4, 99, inclusiv notele de 4, 50 şi 4, 99, sau o notă cel puţin egală cu 9, 50, nota definitivă este nota acordată de către comisia de contestaţii.
  (2) Pentru lucrările care au primit iniţial, la comisia din centrul zonal de evaluare, alte note decât cele menţionate la aliniatul (1), nota definitivă este nota acordată de comisia judeţeană de contestaţii/a municipiului Bucureşti, dacă între nota iniţială şi nota acordată la contestaţii se constată o diferenţă de cel puţin 0, 50 puncte. Dacă diferenţa dintre cele două note este mai mică de 0, 50 puncte, nota definitivă este nota iniţială, acordată de comisia din centrul zonal de evaluare."

| dragosbogdan001 a răspuns:

Daca ti se scade cu 0, 45 NU ramane scazuta, ci se consideracea initiala, daca scade cu 0, 5 asa ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca daca ti se scade un punct ramane scazuta cu un punct...