| user485846473 a întrebat:

Salut! Azi am dat bacul la matematică si in total am 4.50 punctaj, sunt sanse sa primesc inca 0.50 pentru alte lucruri scrise dar pe care nu le-am terminat?

3 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Se acorda puncte pentru exercitiile care nu ajung la rezultatul final. In functie de profesorul examinator, uneori poti sa primesti 1 punct pentru inlocuirea unei probleme ( Ex : f(x)=2x+1; Calculati integrala f(x)dx, iar daca ai inlocuit poti primi 1 punct ). Primesti 3p pentru exercitiile care ajung la un calcul important, dar raspunsul final este gresit ( Ex : 1+1=3; raspunsul pentru 5 puncte ar fi fost 2, dar vei primi 3 puncte pentru ca ai scris 1+1 ). Poti verifica personal barem ul pentru bacalaureat, deoarece a fost postat astazi la ora 15:00 online. In acel barem exista si aceste mentiuni cu privire la ce am spus eu mai sus, inclusiv calculele la care trebuia sa ajungi pentru a primi 3 puncte etc. Spor.

| CalinaXandra a răspuns:

De unde ști ca ai punctaj de 4.50? Ai calculat tu singur/a? Inseamna ca ești foarte sigur/a pe ceea ce ai scris. Deci poate fi mai mult sau mai puțin de atât. În legătură cu întrebarea ta, răspunsul este nu. Nu primești 0.5 pentru alte lucruri scrise atâta timp cât nu sunt corecte. Succes

| user485846473 explică (pentru CalinaXandra):

Am verificat baremul, de asta imi stiu punctajul. sub 4.50 nu are cum sa fie nota

| somethingwentwrong a răspuns:

Prof. corector o sa iti acorde punctaj pentru exercitiile/problemele incepute si nefinalizate daca ai inceput exercitiul corect si/sau ai scris formula/teorema corect, dar nu ai mai stiut sa il continui.

| somethingwentwrong a răspuns (pentru somethingwentwrong):

Adica iti va acorda un procentaj minim din punctajul exercitiului pe care nu l-ai finalizat. Mult succes!

| user485846473 explică (pentru somethingwentwrong):

Ok, multumesc frumos!