| dimitrierobert a întrebat:

Salut, azi am dat carnetul de elev lu diriga si nu credeam ca mama vine la scoala si cel mai mare ghinion... a venit!cryinga vazut note de 5 si 6 la mate, 6 la geografie, 6 la muzica...doar astea sunt cele mai mici note. iau si 10 cam in procent de 45% dar mama vrea sa am numai 10 de acum in colo ca altfel ma muta de la scoala, nu pot sa iau numai 10, pur si simplu nu ma duce capu, mi-am facut si prieteni si un loc in colectiv, va rog spuneti-mi ce sa fac?cryingsad

Răspuns Câştigător
| xxdd a răspuns:

Pai. notele mici lasa`le asa cum sunt. dar incearca sa mai repari media. de exemplu invata intr-o dimineata la o materie la care sti ca te asc sau ai o nota mai mica. si la scoala raspunde si iti da 10. dupa aia nu mai inveti tot sem. sau incearca sa iei note foarte usor
cand vrei sa te asculte ia si un referat de pe net si da`l.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristinela_1018 a răspuns:

Spune-i mamei intr-o maniera subtila ca e imposibil ca un elev sa aiba numai note de 10 (ele se obtin si dupa inclinatii, preferinte, tipul de gandire, starea de spirit dintr-o anumita zi, puterea de concetrare etc.), doar geniile obtin real asemenea rezultate. Straduieste-te sa muncesti cat mai mult sa obtii rezultate cat mai bune si ajut-o sa observe straduinta ta. Fa tot ce poti pentru a fi mandra de tine si, bineinteles, pentru a te simti tu implinit. Bafta!

| denisa_3178 a răspuns:

Pai si mie mi se intampla.asta e. nu poate avea nimeni doar note bune. incearca sa inveti putin mai mult la acele materii. incearca sa faci cat mai multe referate, sa raspunzi si sa fii activ la acea materie pana reusesti sa obtii o nota mai buna.asa ti le vei putea corecta pe celelalte;). exista si metode eficiente de copiat daca ai prea mult de invatat si nu poti invata tot. www.fituica.com

| alex_8276 a răspuns:

Ia niste etnobotanice...