| E7103385 a întrebat:

Azi am participat la un concurs la geografie si acum vreau sa-mi verific raspunsurile doar ca la unele intrebari nu gasesc raspunsul.
Stiti despre care mare se spune ca are cea mai 'albastra ' culoare a apei ( Variante : Marea Baltica, Marea Alba, Marea Bering, Marea Neagra. Eu am ales Marea Alba)?
Denumirea carei peninsule in traducere din limba aborigenelor inseamna ' noi nu va intelegem ' (variante :Labrador, Yucatan, California, Alaska. Am ales Yucatan )?
Denumirea caror insule in traducere din limba spaniola inseamna " Broasca- testoasa " ( variante :Hawaii, Bermude, Maldive, Galapagos. Am ales Galapagos din cauza testoaselor uriase de acolo dar totusi nu sunt sigura de acest raspuns )?
Marele Lacuri din America de nord s-au format in... ( variante : depresiuni glaciare, fracturi tectonice, depresiuni epirogenice, cariere. Am ales depresiuni glaciare cu indoiala )

Răspuns Câştigător
| OneMoreGirl a răspuns:

Salut)) Si eu am participat la acest concurs... caut aceleasi raspunsuri)) Esti cl. VII?)

1 răspuns:
| E7103385 explică:

Da