| Metin2Empire a întrebat:

'Salut.Azi profa de mate m-a intrebat daca vreau sa merg la olimpiada. Daca o sa ii zic maine ca da o sa imi dea de lucru mai mult...Asa a zis.O sa accept dar cine imi poate da niste sfaturi.Cum sa rezolv probleme de astea grele? Stiind materia care se preda? Mi-e cam frica asa ca numai vezi ca imi da 5 probleme si raman ca scandura.Sa stiu materia bine si sa gandesc limpede sau? Va rog care e secretul rezolvarii problemelor la matematica(sunt clasa a 7 a). Care e baza sa stiu sa rezolv? Merci.

2 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Crede-ma, matematica de clasa a 7-a e cea mai grea.

La geometrie, cheia e sa stii teorie.
In clasa a 7-a inveti teorema lui pitagora, teorema asemanarii si cea a lui Thales, care sunt esentiale si intr-a 8-a.
Tu trebuie sa fii bine pregatit in materie de teorie, iar daca ai si acel ochi format, sa-ti dai seama despre ce e vorba in figura, totul vine de la sine.

Ai incredere in tine.
Daca profesoara ti-a propus sa mergi la olimpiada, nu te va lasa de izbeliste, o sa te pregateasca corespunzator.
E normal sa fii pregatit pentru probleme si mai multe teme.
Matematica nu e pentru oricine si sunt de parere ca e frumoasa. happy
Succes si nu te da batut!

| LilGh0st a răspuns:

Mult exercitiu si probleme din ce in ce mai grele.