| BezeaToxica a întrebat:

Ce este un Game Designer? Este acel om care creeaza personajele dintr-un joc? Ceva gen campionii din LoL.
Mie imi place sa desenez. Mai tot tipul desenez personaje din jocuri jucate(Assassins Creed, LoL, s-au mai desenez anime-uri) incercand sa para cat mai identice.
Eu fiind clasa a X-a m-am gandit ce o sa fac dupa liceu. Mi-ar placea mult sa ajung la o companie gen Gameloft s-au Ubisoft si sa "desenez" personajele urmatoarelor jocuri.
Deci, ce este un Game Designer/care este numele acelor oameni care creeaza personajele din jocuri?

Multumesc happy

4 răspunsuri:
| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Nu,um "game designer" este in principal responsabil de dizainul jocului la nivelul gameplay-ului.El spune cum se joaca un joc si regulile lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, un game designer este cel care se ocupa de designul jocurilor, inclusiv personaje

| MotanAndrei a răspuns:

Eu game design are mai multe sarcini, pe langa creaza personaje, creaza negustorii, anotimpuri, povestea jocului etc. Numa el e in masura sa-ti zica tot despre jocul creat. Si a, da el testeaza timp de 1 an jocu, apoi il pune spre lansare.

| diablo2 a răspuns:

Personajele sunt conturate pe calculator, nu pe hartie, Game designerul nu se ocupa cu personajele, el ofera un gameplay cat mai placut jocului, cu grafici de exceptie