| Alex77777777777777777777u a întrebat:

Salut!
Ce fel de fizica se face in gimnaziu? Gen cum ii aia cuantica in gimnaziu care se face?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Wr3nch a răspuns:

De baza. Faci forta, volum, viteza.

| Catrice a răspuns:

Fizica generală elementară.

| Frank51 a răspuns:

Cuantică se face în liceu clasa a11a sau a12a. La gimnaziu doar fizică de bază.

| Zuzu1991 a răspuns:

Lul dude, esti tare

PE SCURT, fizica cuantica nu poate fi studiata DELOC fara cunostinte super avansate de matematica avansata, care nu se face indeajuns nici in liceu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se fac ceva chestii de mecanica, de optica, de electricitate. Nu mai tin minte daca s-a facut si ceva termodinamica, dar inclin sa cred ca nu.

| Alverto a răspuns:

Ce se face? Depinde de profesor. Eu învaț atunci în anul școlar și în vacanta uit tot ce am învățat până atunci la fizica laughing
In principal o să faci lucruri ce deja le știai, doar că le aprofundezi. Cum e de ex volumul apei, știai de el doar că acum vei aprofunda ce este mai exact. Sau lucruri ce le știai doar că se numesc altfel. Adică știi atunci când te-ai urcat în autobuz și mergea cu viteza mare inainte și tu te duceai in spate, in scaun? Ei bine se numește inerție și evident vei aprofunda.
Și eu am fost in clasa a 5 a și chiar mă temeam că trebuie să am materii noi, dar m-am obișnuit destul de repede. Un sfat: încearcă să fii atent la ce zice profesorul și să nu îți stea gândul in alta parte. In felul acesta vei învăța mai ușor. Iar când nu înțelegi ceva îi poți spune profesorului : )

| AdrianaBacescu a răspuns:

E cam in genul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, uite aici manual de clasa a 6 de fizica
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Fizica/EDP/A538.pdf

| isemilia a răspuns:

Am terminat gimnaziul anul asta pe noua programa pe care o vei face si tu si desi am fost pe parcursul anilor la mai multe concursuri nationale, n-am auzit de fizica cuantica la gimnaziu =). In a 12a am vazut ca se fac anumite elemente din fizica cuantica, mai ai de asteptat. E simpla fizica de gimnaziu, faci mecanica, unde mecanice - sunetul, statica fluidelor, termodinamica, electrocinetica, fenomene electrice si electromagnetice, optica (o ramura a ei). Nu cred ca am uitat ceva, insa te poti uita si tu pe manualele oficiale de aici : manuale.edu.ro sa vezi materia.

| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Am trecut anul acesta în liceu, și îți spun că nu am făcut atât de multă fizică, mărimi fizice/vectoriale, magneți, forța de frecare (și altele), am "cunoscut" mari fizicieni, inerția (dacă nu mă înșel), interacțiunea, oricum, nu știu exact ce termen este "cuantică", însă sper să îți dai seama din acest răspuns.

| S417 a răspuns:

Educatie fizica (flotari, genoflexiuni, joc de voie etc)