| fyp a întrebat:

Salut! Ce fel de matematică este folosită în economie? Urmează să fac pregătire, iar matematica nu o știu chiar atât de bine și aș vrea să o recapitulez în vacanța ce a mai rămas. De unde ar trebui să o apuc? Ce ar trebui să recapitulez?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Aritmetica, statistica, logica, cred ca analiza matematica
https://www.google.com/search?q=what+kind+of+math+is+used+in+economics

48 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"dar cred ca tu ai terminat o profesională"

ooo ce fin analist! cum de-ai ghicit? dar dacă sunt la grădi', ai dat-o-n bară! din nou

| fyp explică (pentru sierra1):

Vezi că-i scumpă factura la net și cu salariul ăla blanao nu-ți permiți! La culcare!

| fyp explică (pentru sierra1):

Cred că e ceva ce tu nu asimilezi! Programa pentru simulări nu exista la momentul acela, iar materia nu mai era aceeași ca în 2019, dar probabil ai probleme cognitive pe care încă nu le-ai rezolvat. Cu salariul pe care îl ai, nu cred că o să rezolvi prea curând. laughing

| sierra1 a răspuns:

" fyp : De unde ar trebui să o apuc?"

acum chiar așa, la vedere? și te mai dai cu ștaif... jenant

| fyp explică (pentru sierra1):

Din nou, cred ca e ceva ce nu pricepi. Ce platformă e asta? Din moment ce probabil nici asta nu știi, îți zic eu. Cineva are o nedumerire, două, trei, iar altcineva îi răspunde, corect ar fi, pe un ton cât de cât prietenos sau măcar să arate bună-credință în răspunsul său sau, ca sa fie si mai simplu de înțeles pentru tine, să arate că într-adevăr vrea sa ajute. Ce ai făcut tu, răspunzând într-un mod ironic și, sincer să fiu, într-un mod în care frustrările personale ies la suprafață. Dacă a mea curiozitate i se părea unui intelectual ca tine stupidă, se putea trece cu vederea. Din acest text sigur o să răspunzi la ce vrei tu, probabil iar legat de folosirea cuvântului,, frustrări", dar te las să îți canalizezi aceste nemulțumiri interioare pe cineva al cărui nume nici măcar nu-l știi. Asta cred că tot mă șochează, faptul că alegi să te descarci, intr-un fel sau altul, pe o persoană care nu o cunosti, iar acest fapt chiar spune multe lucruri despre tine. Din nou, cred că o să iei fragmentul ăsta și o să comentezi că sunt un fin psiholog și e ok, daca doar atât se poate și atât duci tu, aia e. Până nu accepți ce ti-am sugerat, părerea mea despre tine rămâne neschimbată și e cam grav să deduci atât de multe caracteristici personale de pe urma unei conversații în contradictoriu (despre ce, tu să-mi zici!). Nu, nu este o altă (conform judecății tale) manipulare psihologică sau ce delirezi și halucinezi tu acolo, deci astfel de comentarii și răspunsuri pot înceta (sau nu, asta e doar alegerea ta). Numai bine!

| fyp explică (pentru fyp):

Pe care*. Hai, să vină, deși dacă nu ma corectam singur, nici nu observi. Dar sa vină! laughing

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"Ce platformă e asta? ...Cineva are o nedumerire, două, trei, iar altcineva îi răspunde"

așadar aia de mai jos îi nedumerirea ta? așa-i că-ți vine să râzi cu fundul?

"Ce fel de matematică este folosită în economie?"

| fyp explică (pentru sierra1):

Da,aia a fost nedumerirea mea. Ti-a luat mult s o gândești. Ti-am zis, dacă ignorai întrebarea ca ti se părea stupidă, nu era mai bine?

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

șefu' dacă ai ceva de zis, scrie aici nu-mi da mesaje private

| fyp explică (pentru sierra1):

Parca e prea umilitor pentru tine

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Slabă replică - la fel ca toată "prestația" ta

| fyp explică (pentru sierra1):

Rușine!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Da corect, ești de toată rușinea, ascunde-te o vreme, câțiva ani

| fyp explică (pentru sierra1):

Da, corect*... Jenant!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Du-te dom-le și fă pipi, nici măcar nu știi că-ți trebuie

| fyp explică (pentru sierra1):

Du-te, dom'le, și fă pipi! Nici măcar...*. Greu!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Altă replică slabă, la fel ca toate celelalte, uzezi tastatura degeaba

| fyp explică (pentru sierra1):

Ai glumat și tu.