| DorianGheorghe07 a întrebat:

Ce inseamna intrarea la liceu pe baza mediei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca repartizarea computerizata se face in baza mediei de admitere. Dupa cl. a VIIIa se sustine evaluarea nationala si apoi se calculeaza media de admitere si in baza acesteia se completeaza fisa de optiuni si intri la o optiune daca ai media de admitere pentru acea optiune.
Media de admitere se calculeaza in functie de media la evaluarea nationala, care conteaza in proportie de 80% si media generala a anilor de gimnaziu (cl.V-VIII), care conteaza in proportie de 20%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica intri la liceul in functie de media ta generala pe clasa a8a. Daca nu se mai tine capacitatea, o sa fiti admisi la liceu pe baza mediei generale de la sfarsitul clasei a8a.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Asta ziceam si eu