| Fiona35 a întrebat:

Salut, ce inseamna stiinte sociale, filologie cum e greu sau usor? cum e cu matematica, bacul si altele.

3 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

Stiinte sociale inseamna ca vei face multe ore din materiile ce tin de latura sociologica, sociologie,romana, matematica nu prea multa. La filologie faci latina, romana destul de multa, istorie si limbi straine, pe asta se pune accentul. La filologie stiu sigur ca nu se mai face matematica din clasa a 11-a, la stiinte sociale nu mai tin minte. Bacul nu este foarte greu tinand cont ca nu esti obligat sa dai matematica, informatica, chimie sau fizica.

| AlisPretty a răspuns:

La stiinte - sociale e pe partea de psihologie, filologie- literatura.

| PunkyBrunette a răspuns:

Stiinte sociale
- dai teze la romana, limba straina, istorie si logica(in clasa a 9a), psihologie(in clasa a 10a), economie(in clasa a 11a), filozofie(in clasa a 12a)
- incepand cu clasa a 11a nu o sa mai faci chimie, fizica si biologie, dar o ai 2 ore de matematica
- acest profil se bazeaza pe materiile de sociologie si istorie si oarecum romana
- o sa ai o cate o ora de latina in clasa a 9a si a 10a
- profilul stiinte sociale este cel mai usor
Filologie
-dai teze la romana, istorie, limba straina si latina
- incepand cu clasa a 11a nu mai faci matematica, fizica, chimie si biologie. In loc de acestea o sa ai o ora de stiinte, care este o amestecatura intre astronomie si fizica...
- profilul se bazeaza pe romana( foarte multa romana...), istorie, latina si limbi straine.

Matematica la profilul uman este foarte usoara, chiar mai usoara decat cea din generala( si se face foarte putina geometrie).
In legatura cu Bacul, si la filo si la ss se da la:
-romana
-istorie
-logica/economie/psihologie/filozofie/geografie(la alegere)

Daca mai ai si alte nedumeriri legate de acest subiect, nu ezita sa ma intrebi. : )

| Biancaelena12 a răspuns (pentru PunkyBrunette):

La care este mai usor?