| JuSt222 a întrebat:

Salut, ce parere aveti de examenul de Bacalaureat la Limba si literatura romana?
Nu vi se pare foarte exagerat subiectul III in care sunt aproximativ 20 de opere iar pe baza unei opere sunt cam 2-3 cerinte? Cam 40 de comentari / esee de invatat.

Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tie ti se pare chiar asa de mult sa fi citit 20 de carti pana la varsta de 18 ani? Sau nu prea stii sa citesti?
Si...de ce trebuie sa inveti, ca papagalul, comentarii/ESEURI (ca asta e pluralul de la "eseu")?
Daca stii CUM se face o argumentare/caracterizare/paralela si daca ai citit cartile, poti rezolva orice cerinta de la bac.
Tin minte ca eu, pana sa dau bac-ul, citisem deja cam o biblioteca si tu nu poti sa citesti 20 de amarate de carti?
Sau nu le-ai gasit in format audio?

| JuSt222 explică (pentru ardnaxur1961):

Sunt opere de calitate joasa. Stai sa citesti cum se omoara taranii intre ei si cu toata mentalitatea invechita. Literatura romana nu este una de calitate!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru JuSt222):

Sa stii ca si eu am facut scoala TOT in Romania! Am citit tot Rebreanu, Blaga, Camil Petrescu & comp.
Asa ca nu ai nicio scuza!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru JuSt222):

Si...sa nu uit... Spune-mi si mie, te rog, cam ce ai citit tu DE CALITATE, pana acum, de reusesti sa faci comparatii?

| darrio2007 a răspuns:

Daca vrei sa iei bacul, inveti.Nu ai ce face.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu mi se pare deloc exagerat formatul BAC-ului. Din cate stiu, inainte presupunea chiar mai multa materie. Mi se pare rezonabil asa. Daca citesti operele la timpul potrivit ti se va parea mult mai simplu sa inveti argumentarea/ comentariu/ caracterizarea si ai putea adauga si tu detalii sau citate din ceea ce ai citit.

| Danzell a răspuns:

Stii care e problema? ca invatati comentariile fara sa le ganditi.
daca te uiti mai cu atentie, fiecare comentariu are o structura. care de obicei e fixa. eu cand am dat bacul am invatat cam 5-6 comentarii care au structuri comune.gen 1 comentariu pentru roman, 1 comedie, etc.

pe langa asta am citit toate cartile.(ceea ce e important.)

poti sa faci asa. intreaba o profa sau meditatoarea(daca faci meditatii) sa iti faca o structura cu caracteristicile fiecarui gen de opera. in baza ei fa-ti tu compunerile dupa ce ai citit opera.

eu asa am facut. si desi nu mi-a picat din ce am invatat, un 8.45 cred ca e mai mult decat acceptabil la nivelul BAC-ului de azi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare aiurea la profilul mate-info. E inutil. Ce? S-a considerat ca e profilul bun la toate?

Tot Bacul e o dovada de prostie crasa si incompetenta a ministerului. In ziua de azi nu mai inseamna nimic altceva in afara de faptul ca nu faci mai departe facultate.

| g4mma a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Cateodata si eu am impresia ca nu sunt la profilul mate-info, ci sunt la profilul mate-info-bio-geografie-istorie-romana-fizica-chimie-etc. I don't want to see

| disa a răspuns:

Pana si la facultate o sa ai materii care nu o sa-ti placa si o sa fii obligata sa le tocesti ca sa treci examenul. Pentru asta e bacul: ca sa demonstrezi ca ai capacitate de retinere si pentru ceea ce ti se pare mai greu de asimilat; ca poti face fata presiunii si circumstantelor inconfortabile. ca esti efficient chiar si daca nu te afli in zona ta de confort intelectual.

| disa a răspuns:

Pana si la facultate o sa ai materii care nu o sa-ti placa si o sa fii obligata sa le tocesti ca sa treci examenul. Pentru asta e bacul: ca sa demonstrezi ca ai capacitate de retinere si pentru ceea ce ti se pare mai greu de asimilat; ca poti face fata presiunii si circumstantelor inconfortabile. ca esti efficient chiar si daca nu te afli in zona ta de confort intelectual.