| vmalex21 a întrebat:

Salut.Ce parere aveti despre Universitatea Apollonia din Iasi? Doresc sa urmez la ei specializarea tehnica dentara, de vreo doi ani cochetez cu aceasta meserie dar din pacate nu am putut sa o urmez deoarece a trebuit sa plec din tara.Am mai incercat la Sibiu deoarece locurile sunt limitate si taxa este destul de nesimtita si la Oradea.As inclina spre o scoala privata.Astept pareri si sfaturi.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In cazul facultăților care chiar te învata sa faci ceva (cum e tehnica dentară) nu contează diploma, adică nu te duci doar sa cumperi o diploma, cum faci la drept sau o facultate pe economie.
Atâta timp cât înveți și te duci zi de zi la facultate nu ai de ce sa nu înveți o meserie. Nu e ca și cum dacă te angajezi ca tehnician dentar se uita sa ai diploma de la Carol Davila și sa fi avut media 10. Nu, te pune la treaba, sa ii arați ce știi. Sau poți sa îți deschiși tu firma.
Oricum ideea ta e buna, măcar se câștiga niște bani din asta și e cam de viitor.

| vmalex21 explică (pentru Bondarel99):

Asa ma gandesc si eu.Nu faci nimic daca te duci acolo doar pentru diploma aia cat timp nu nu deprinzi acele aptitudini, nu ai habar despre meserie si nici nu incerci sa ajungi cat mai bun.Eu am prins pasiune fata de aceasta meserie...am fost si intr-un laborator dentar cateva saptamani si mi-a placut inca din copilarie sa modelez ghips, ceara, etc.Din pacate in Romania aceasta specializare se face doar in facultati de medicina dentara(in Germania unde sunt momentan se fac 3 ani de scoala profesionala).Cei de la Apollonia m-au inteles cel mai bine si din ce am auzit pana acum au si dotari.TD este o meserie practica unde ai nevoie si de putin talent.Sunt constient ca presupune o gramada de timp de perfectionare insa asta mi-as dori sa fac cel mai mult.

| Bondarel99 a răspuns (pentru vmalex21):

Bafta!

| MadRaven a răspuns:

De ce nu mergi la Iași la Gr T Popa? La tehnică dentară ai o medie de admitere unde bacul contează doar 10%, 90% fiind media la examen. Examenul se dă doar la o materie și nu e cine știe ce bătaie, dacă înveți și îți dai măcar puțin interesul ai toate șansele să intri la buget.

| Yurisa a răspuns:

Grigore T Popa ce are?
Universitatile private sunt fabrici de diplome si cam atat

| vmalex21 explică (pentru Yurisa):

Si despre cele de stat am auzit pareri proaste....ca studentii vin cu materialele lor, cei de la Medicina Dentara trebuie sa isi caute pacienti, profesorii sunt cam depasiti de vremuri iar preturile....destul de piperate(da, stiu as putea intra la buget dar locurile sunt putine, am media 8 la Bac)

| Yurisa a răspuns (pentru vmalex21):

Nu conteaza media de la bac ca stiu pe cineva cu 7 si e la tehnica dentara la buget laughing
E 10% media de la bac si restul examen, amicul meu nu se plange si chiar e multumit de ce face

| vmalex21 explică (pentru Yurisa):

Nu te supara ca intreb din curiozitate dar unde anume invata acel amic? La Sibiu spre exemplu conteaza 100% media de la Bac, la Iasi e admitere din Biologie, la Constanta era o proba practica si tot asa.